ΑΕΚ – Άρης 1-0: Με το «χρυσό» γκολ του Βίντα η Ένωση πήρε το ντέρμπι

Η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπι νικώντας τον Άρη με 1-0 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League.

H ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 κόντρα στον Άρη στην «OPAP Arena» στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League. Το γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους το σημείωσε ο Βίντα στο 59΄.

Tα highlights του αγώνα

Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση για τον Άρη στο 6΄λεπτό της αναμέτρησης. Ο Οντουμπάτζο πήρε την πάσα από τους στόπερ, έφυγε στην πλάτη της άμυνας αλλά το πλασέ του πήγε δίπλα από τα δοκάρια.

Καλή στιγμή για την ΑΕΚ στο 9΄ με τον Μάνταλο να βρίσκει τον Σιντιμπέ στην αντίπαλη περιοχή, εκείνος έκανε το γύρισμα αλλά η μπάλα πήγε κόρνερ από τον Οντουμπάτζο.

Η ΑΕΚ έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία της στο 18′. Ο Τσούμπερ έμεινε όρθιος και εκτέλεσε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κουέστα τον σταμάτησε. Ο Πινέδα πήρε το ριμπάουντ έκανε το τελείωμα από δύσκολη γωνία, όμως η μπάλα απομακρύνθηκε πριν περάσει τη γραμμή από τον Μπράμπετς.

Ευκαιρία για τον Άρη στο 32’. Εξύπνη εκτέλεση του Νταρίντα που είδε τον Σουλεϊμάνοφ αφύλακτο έξω από την περιοχή και του έδωσε την πάσα. Ο Ρώσος πλάσαρε, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ωραία συνεργασία και πάλι για τους παίκτες του Άρη. Ο Οντουμπάτζο πάτησε περιοχή, γύρισε την μπάλα παράλληλα με την εστία αλλά δεν υπήρξε κάποιος παίκτης του Άρη να σκοράρει.

Στο 38΄ δοκάρι για την ΑΕΚ. Μακρινό σουτ του Μάνταλου με τον Κουέστα να την αγγίζει όσο έπρεπε για να τη στείλει στο κάθετο δοκάρι.

ΑΕΚ - Άρης

Μεγάλη φάση για τον Άρη στο 44΄. Ο Οντουμπάτζο έκλεψε την μπάλα από τον Γκατσίνοβιτς, εκείνος τη γύρισε στον Μορόν, ο οποίος πέρασε τον Σιμάνσκι αλλά το σουτ από εξαιρετικό σημείο, κατέληξε άουτ.

Στο 59΄η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Βίντα. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κροάτης στόπερ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 75΄πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο για τον Άρη με τον Οντουμπάτζο το σουτ του οποίου πέρασε άουτ.

ΑΕΚ - Άρης
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα, Ελίασον (65΄ Αμραμπάτ), Γκατσίνοβιτς (78΄Ζίνι), Μάνταλος (65΄ Πισάρο), Τσούμπερ (65΄Πόνσε).

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μοντόγια, Ζουλ, Νταρίντα (82΄Μενέντεθ), Τζούρασεκ (63΄ Πάρντο), Παναγίδης (59΄ Κάρλσον), Σουλεϊμάνοφ (82΄Σαμόρα), Μορόν.

Με το καταιγιστικό 77-53 ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε της Καρδίτσας

ΠΑΕ Ολυμπιακός: «Ντροπή σε όσους είναι υπεύθυνοι γι’ αυτό το διεφθαρμένο παρακράτος»

Βόλος- Ολυμπιακός 2-2: Τρία πέναλτι, δύο κόκκινες, δύο γκολ που ακυρώθηκαν και επεισόδια

Super League: Προσωρινή διακοπή στο Βόλος- Ολυμπιακός

Παναθηναϊκός: Επέστρεψε στις νίκες με… τεσσάρα επί του ΟΦΗ

Super League: Ατρόμητος – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Euro 2024: Το αναλυτικό πρόγραμμα της διοργάνωσης μέχρι τον τελικό

Euro 2024: Με ποιους και πότε θα παίξει η Εθνική αν περάσει τα play-off