Απέδρασε από τους «Ζωσιμάδες» ο Ολυμπιακός με Ελ Αραμπί (1-2)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες», για την έκτη αγωνιστική και έγινε η μοναδική αήττητη ομάδα στην Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» που άνοιξαν το σκορ στο 17′ με τον Αγκιμπού Καμάρα και λυτρώθηκαν στο 84′ με τον Ελ Αραμπί, εκμεταλλεύτηκαν την ισοπαλία το ΠΑΟΚ με του Βόλου (4-4) και βρέθηκαν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Όσο για τους Ηπειρώτες, που δεν κατάφεραν υπερασπιστούν το πέναλτι του Εραμούσπε στο 61′, όπως και9 για τρίτη φορά την έδρα του απέναντι σε ομάδα Big-5 (με ΠΑΟΚ 1-0 και με Παναθηναϊκό 1-0), αυτή ήταν η πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, μετά από δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Το ματς:

Οι γηπεδούχοι σημείωσαν την πρώτη ευκαιρία στο ματς, όταν στο 11′ ο Γκαρντάφσκι γύρισε στο δεύτερο δοκάρι για τον Περέα, ο Κολομβιανός όμως έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα λίγα εκατοστά πιο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βαντσλίκ.

Την χαμένη αυτή ευκαιρία, τιμώρησε ο Αγκιμπού Καμάρα πέντε λεπτά αργότερα. Μετά από σέντρα του Μασούρα, η μπάλα πέρασε από όλους μέσα στην περιοχή των Ηπειρωτών, στρώθηκε στον μεσοεπιθετικό του Ολυμπιακού και εκείνος με δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Λοντίγκιν, κάνοντας το 0-1.

Ο ρυθμός έπεσε μετά το γκολ των «ερυθρολεύκων». Ένα σουτ του Μαντί Καμαρά στο 31′ δεν επηρέασε την εστία του Λοντίγκιν, όπως και του Περέα σε αυτή του Βαντσλίκ, τρία λεπτά αργότερα. Στο 42′ ο Γκαρντάβσκι βρέθηκε σε καλή θέση στην μεγάλη περιοχή, αλλά έβαλε λάθος το πόδι του και η μπάλα έφυγε πλάγια, με αποτέλεσμα το σκορ να μην αλλάξει στο τέλος του ημιχρόνου (0-1).

Στην επανάληψη, ο ΠΑΣ εκμεταλλεύτηκε το momentum που είχε δημιουργήσει από το πρώτο μέρος και στο 59′ δικαιώθηκε. Ο Σάλιακας γύρισε τη μπάλα στην περιοχή των Πειραιωτών και ο Ρέμπιατσουκ στην προσπάθεια του να κάνει το τάκλιν, βρήκε με το χέρι την μπάλα. Ο Εραμούσπε ανέλαβε την εκτέλεση και με υπέροχο σουτ στο δεξί «γάμα» ισοφάρισε (1-1).

Μετά το γκολ των «κυανόλευκων» το momentum της αναμέτρησης πέρασε και πάλι στον Ολυμπιακό. Στο 67′, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Σωκράτης πήρε την κεφαλιά, εκείνη όμως κατέληξε στο κάθετο δοκάρι. Έχοντας αποκλειστικά την κατοχή της μπάλα, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν και πάλι πολύ κοντά στο γκολ, με το σουτ του Ελ Αραμπί στο 78′, να περνάει «ξυστά» από το αριστερό δοκάρι του Λοντίγκιν.

Εν τέλει δικαιώθηκαν στο 84′, από τις αλλαγές του Πέδρο Μαρτίνς. Ο Εμβιλά γύρισε στην περιοχή για τον Ελ Αραμπί και ο Μαροκινός στράικερ βρήκε στόχο, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα των Ηπειρωτών. Στον έξτρα χρόνο δεν σημειώθηκε κάποια σημαντική φάση και έτσι η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, πέτυχε την τέταρτη νίκη της σε έξι παιχνίδια στην Super League.

Διαιτητές: Ευαγγέλου (Αθηνών) / VAR: Τζοβάρας (Φθιώτιδας), Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Μεϊντάνας (Αχαΐας)
Τέταρτος: Περράκης (Αθηνών)

ΠΑΣ Γιάννινα (Η. Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος (88′), Ντομίνγκες, Γκαρντάφσκι, Σνάιντερ, Περέα (86′), Μιλιντσεάνου. Αλλαγές: Τριάδης (86′), Μπέρνερ (88′)

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βαντσλίκ, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Λαλά, Μπουχαλάκης (67′), Α. Καμαρά (78′), Μ. Καμαρά, Μασούρας (78′), Τικίνιο (88′), Ονιεκούρου (46′). Αλλαγές: Εμβιλά (46′), Ελ Αραμπί (67′), Βαλμπουενά (78′), Ροντρίγκες (78′), Παπαδόπουλος (88′)

Πηγή: ertnews.gr