Απόδραση του ΠΑΟΚ από την Κοπεγχάγη: 1-2 και πρώτος στον όμιλο

Με 1-2 κέρδισε την Κοπεγχάγη στη Δανία ο ΠΑΟΚ, σε ματς για την 3η αγωνιστική του UEFA Conference League και πέρασε στην πρώτη θέση του ομίλου.

Ο Δικέφαλος του Βορρά εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την αποβολή του Γκραμπάρα στο 9ο λεπτό, σκόραρε δύο γκολ με Σίντκλεϊ (12′) και Ζίβκοβιτς (38′) στο πρώτο ημίχρονο και έφτασε σε μια μεγάλη νίκη.

Οι Δανοί κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2 με τον Μπίελ στο 80ο λεπτό, άγχωσαν τον ΠΑΟΚ, παρόλα αυτά η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε τους τρείς βαθμούς και έφτασε πλέον στους επτά στον όμιλο.

Απόλυτη κυριαρχία ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο -Αποβολή και δύο γκολ

Το πρώτο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στην Κοπεγχάγη η οποία είχε τον κατοχή της μπάλας και πίεζε, παρόλα αυτά είχε απειλήσει τον Πασχαλάκη μόνο στο 5ο λεπτό με τον Ντικ.

Η συνέχεια άνηκε εξ ολοκλήρου στον Δικέφαλο του Βορρά, καθώς στο 9ο λεπτό ο Γκραμπάρα έκανε μια ανόητη έξοδο, βρήκε την μπάλα με το χέρι έξω από την περιοχή και αποβλήθηκε.

Μάλιστα ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ ακριβώς στην επόμενη φάση. Ο Μπίσεσβαρ εκτέλεσε με εξαιρετικό τρόπο το φάουλ που κέρδισε η ομάδα της Θεσσαλονίκη, όμως ο Γιόνσον, που μόλις είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο, έκανε μια αρκετά δύσκολη απόκρουση.

Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ δεν άργησε να ανοίξει το σκορ. Στο 12′ ο Ζίβκοβιτς έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Σίντκλεϊ έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 0-1.

Η επόμενη μεγάλη φάση του αγώνα ήρθε στο 34′ όταν ο Σφιντέρσκι εκμεταλλεύτηκε το τεράστιο λάθος του Γιοχάνεσον, βγήκε απέναντι από τον Γιόνσον, αλλά αντί να τελειώσει τη φάση προτίμησε να τον περάσει από πλάγια με τον Γιοχάνεσον να τον προλαβαίνει και να διορθώνει το λάθος του.

Το 2-0 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης έγινε στο 38′ με τον Ζίβκοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν με πέντε παίκτες στην αντεπίθεση, ο Σφιντέρσκι έδωσε στον Σβαμπ, αυτό στον Ζίβκοβιτς, με τον Σέρβο να «ντύνεται» σε αυτή τη φάση σκόρερ.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά και στο 0-3 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Σβαμπ εκτέλεσε το φάουλ, όμως η μπάλα «έγλυψε» το δοκάρι του Γιοχάνεσον.

Παραλίγο… «αυτοκτονία» στο δεύτερο

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα από τον Κοπεγχάγη και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 56′ ο Ζίβκοβιτς απείλησε τον Γιόνσον.

Η ομάδα του Λουτσέσκου στη συνέχεια υποχώρησε στο γήπεδο και προσπαθούσε να απειλήσει μόνο με αντεπιθέσεις κρατώντας παράλληλα το «μηδέν» πίσω.

Κάτι που έκανε με ευκολία μέχρι… το 80′.

Στο 80′ ο Μπίελ με δυνατό μονοκόμματο σουτ εκτός της περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έβαλε «φωτιά» στο ματς, καθώς οι Δανοί πίστεψαν ξαφνικά ότι θα μπορούσαν να φύγουν με κάτι από το γήπεδο.

Στο 82′ ο Μπίελ εκτέλεσε κόρνερ, ο Λέραγκερ έπιασε κεφαλιά, ο Πασχαλάκης όμως είχε απάντησε και κράτησε το 1-2.

Κοπεγχάγη (Γιες Θόρουπ): Γκραμπάρα, Άνκερσεν, Κοτσαλάβα, Μπόιλεσεν, Ντικς, Γιοχάνεσον, Λεράγκερ, Μπόλντουρσον, Μπίελ, Μπόβινγκ, Βιντ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σίντκλεϊ, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Τέιλορ, Σβαμπ, Εσίτι, Μπίσεσβαρ, Ζίβκοβιτς, Μιτρίτσα, Σφιντέρσκι