Basket League: Με ανατροπή κέρδισε τον Ηρακλή ο ΠΑΟΚ

Να κάμψει την αντίσταση του Ηρακλή κατάφερε ο ΠΑΟΚ, πετυχαίνοντας ανατροπή στο 2ο ημίχρονο.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά», παρότι έχανε με 33-37 στο τέλος του ημιχρόνου, κατάφερε τελικά να ανατρέψει την κατάσταση και να επικρατήσει στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με σκορ 72-69, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο Αγώνας:

1ο δεκάλεπτο

Ο Ηρακλής ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση, «τρέχοντας» ένα σερί 0-8 με πρωταγωνιστές τους Παπαδάκη, Ντάγκλας και Κουζέλογλου. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με ένα τρίποντο του Γκρίφιν, ωστόσο ο «Γηραίος» είχε ακόμη το «πάνω χέρι» στον ανταγωνιστικό χώρο. Ο Γούλριντζ με ένα εύκολο λέι απ ανέβασε για πρώτη φορά το δείκτη του σκορ σε διψήφια διαφορά και συγκεκριμένα στο 10-20, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου.

2ο δεκάλεπτο

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έσφιξε την άμυνά του στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου και με τον Βασίλη Τολιόπουλο να γίνεται καταλυτικός παράγοντας στην επίθεση των γηπεδούχων, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη κατάφερε να πλησιάσει ξανά στον πόντο (23-24). Οι φιλοξενούμενοι λίγο αργότερα εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια που έδειξε στην άμυνά του ο ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα να πάρουν ξανά «αέρα» 6 πόντων στο σκορ (28-34). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δύο εύστοχες βολές του Παπαδάκη και με το σκορ να είναι στο 33-37 υπέρ της ομάδας του Θανάση Σκουρτόπουλου.

3ο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες κάπως άστοχες στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά, ωστόσο με το πέρασμα του πρώτου τετραλέπτου στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 41-40 χάρη σε ένα εύστοχο τρίποντο του Ντιλέο. Το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη συνέχισε σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο να είναι εμφανώς καλύτερο και στις δύο πλευρές του γηπέδου, φτάνοντας μάλιστα και στο +9 (54-45) με ένα τρίποντο του Γιάνκοβιτς περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη του. Ο Τζόουνς με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου, το οποίο ήταν 56-48.

4ο δεκαλεπτο

Το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου αποτυπώνεται ως μια μικρή περίοδος «αφλογιστίας» και από τις δύο πλευρές. Περίπου 4 λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +5 (62-57), ωστόσο οι «κυανόλευκοι» βρήκαν και πάλι τη λύση πίσω από τα 6,75 μέτρα με πρωταγωνιστή τον Αγραβάνη. Παρά το γεγονός πως ο Ηρακλής κατάφερε να πλησιάσει και στον πόντο με ένα τρίποντο του Ντάγκλας, οι γηπεδούχοι φάνηκαν ψύχραιμοι στις κρίσιμες φάσεις και έτσι κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη με 72-69, η οποία είναι μάλιστα και η πρώτη τους στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League.

Πηγή: ertnews.gr