Basket League: Υπέταξε την ΑΕΚ ο Απόλλων Πατρών

Με τον Νίκο Δίπλαρο να βρίσκεται… παντού, ο Απόλλων υπέταξε την ΑΕΚ, κερδίζοντάς τη με 84-68 στην Πάτρα, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο γκαρντ των Αχαιών πέτυχε 22 πόντους με 3/5 τρίποντα, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Γιώργο Τσαλμπούρη (15π.), Ορλάντο Κόουλμαν (13π.) και Ντε’ζον Ντέιβις (13π.).  Κυρίως, όμως ήταν η άμυνα της ομάδας του Νίκου Βετούλα που υποχρέωσε την Ένωση στη 2η ήττα της. Αν και οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με 17-22 στο 10ο λεπτό, πέτυχαν μόλις 13 πόντους στη 2η περίοδο για το 46-35 του ημιχρόνου. Με τον Νίκο Παππά να το παίρνει προσωπικά στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μειώνοντας σε 62-58 στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, αλλά η ανατροπή δεν ήρθε ποτέ για την ΑΕΚ.

H ομάδα της Πάτρας απάντησε με σερί 14-0 έκτοτε για το 76-58 και έβαλε τέλος στα… όνειρα των παικτών του Στέφανου Δέδα.

Oι Αχαιοί μετρούν δύο νίκες και μία ήττα, καθώς στην πρεμιέρα είχαν επικρατήσει εντός έδρας του Ιωνικού, ενώ στη 2η αγωνιστική ηττήθηκαν από τον Κολοσσό, στη Ρόδο. Η ΑΕΚ είχε ηττηθεί από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ την 1η αγωνιστική, ενώ στη 2η επικράτησε εντός έδρας της Λάρισας.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 46-35, 62-56, 84-68