Χάντμπολ: Ολυμπιακός – ΑΕΚ (25-23)-Πρωταθλητές οι «ερυθρόλευκοι» μετά από τρία χρόνια

Ο Ολυμπιακός με αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο επικράτησε 25-23 της ΑΕΚ, έκανε το 3-1 στη σειρά των τελικών και κατέκτησε τον τίτλο στην Handball Premier.

Πρωταθλητής στην Handball Premier για το 2022 αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν να χάνουν με δύο γκολ περίπου δέκα λεπτά πριν το φινάλε, αλλά με αντεπίθεση έφτασαν στη νίκη με 25-23 κόντρα στην ΑΕΚ η οποία σήμανε την κατάκτηση του τίτλου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στο επιθετικό κομμάτι για τους νικητές ήταν ο Παπαβασίλης ο οποίος πέτυχε εννιά τέρματα και πραγματοποίησε μία ακόμα μεγάλη εμφάνιση στη σειρά των τελικών.

Από την άλλη η ΑΕΚ δεν βρήκε λύσεις επιθετικά στο φινάλε με αποτέλεσμα να ηττηθεί και να χάσει τον τίτλο μετά από δύο διαδοχικές κατακτήσεις.

Πηγή: sport24.gr