Χωρίς νίκη η Βέρντερ από την εποχή του… Οτο!

Η διακοπή της Bundesliga δεν ήρθε σε καλό timing για την Αουγκσμπουργκ καθώς έκλεισε τον πρώτο γύρο με πέντε νίκες στα τελευταία επτά, με μόνη ήττα από την πρωτοπόρο Λειψία και «χτίζοντας» διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη.

Έχει μάλιστα από το ’15 να κάνει τέσσερις σερί νίκες εντός και είναι στις τρεις, υποδεχόμενη την Ντόρτμουντ, που έκανε την κορυφαία μεταγραφή του χειμώνα, τον παιχταρά φορ Χάαλαντ της Σάλτσμπουργκ. Sixpointer… με το καλημέρα στο 2020, Φορτούνα εναντίον Βέρντερ με την ομάδα της Βρέμης να έχει… 29 χρόνια να νικήσει στο Ντίσελντορφ: 2-1 τον Ιούνιο του 1991 με ισάριθμα τέρματα του Κλάους Αλοφς που μάλιστα είναι γέννημα-θρέμμα της πόλης, αγωνίστηκε (1975-81) και προπόνησε (1998-99) τη Φορτούνα. Τεχνικό είχε τότε η Βέρντερ, φυσικά, τον Οτο Ρεχάγκελ ενώ το γκολ της Φορτούνα είχε βάλει ο… αδελφός του Κλάους, Τόμας Αλοφς!

Στο Νησί, η Άρσεναλ (χωρίς τον τιμωρημένο Ομπαμεγιάνγκ) υποδέχεται την άκρως ανταγωνιστική, καίτοι νεοφώτιστη, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, από την οποία έχει να ηττηθεί ως γηπεδούχος (και ανεξαρτήτως διοργάνωσης) από τον Αύγουστο του 1971, έκτοτε 11-5-0! Οι δύο ομάδες έγραψαν ιστορία τον Φεβρουάριο του 1999, σε ματς Κυπέλλου στο «Χάιμπουρι» όπου στο 75ο λεπτό ο Λι Μόρις των φιλοξενούμενων τραυματίστηκε, και όπως συνηθίζεται, οι παίκτες των «λεπίδων», που είχαν την κατοχή της μπάλας, την πέταξαν εκτός αγωνιστικού χώρου, ώστε να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες. Στην επαναφορά, οι «κανονιέρηδες», όχι μόνο δεν πέταξαν τη μπάλα εκ νέου έξω, ως ένδειξη fair play, αλλά μάλιστα έπαιξαν κανονικά, με πρωτοβουλία του Νουάνκου Κανού και μάλιστα και πέτυχαν γκολ με τον Μαρκ Οφερμαρς, κερδίζοντας τελικά τον αγώνα με 2-1. Μετά τη λήξη ο Αρσέν Βενγκέρ ζήτησε δημόσια την επανάληψη του αγώνα, αίτημα που έφτασε στην ομοσπονδία και έγινε πράξη δέκα ημέρες μετά!