Conference League:  Άνετος στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ  – Πέρασε στα play off

Όπως ήταν αναμενόμενο, ο ΠΑΟΚ έκανε τη… δουλειά του μέσα στην Τούμπα επί της Λίνκολν (2-0) δέχθηκε ευχάριστα νέα από το Κοπεγχάγη – Σλόβαν Μπρατισάβας (2-0) και τερμάτισε δεύτερος στον όμιλο του στο Conference League γεγονός που τον έστειλε στα play off (κόντρα σε μια από τις 3ες ομάδες των ομίλων του Europa League).

Ο ΠΑΟΚ θα συνεχίσει στην Ευρώπη και το 2022! Το 2-0 επί της Λίνκολν (το 3ο του “τρίποντο” στους φετινούς ομίλους του Conference League), ανέβασε το “δικέφαλο του Βορρά” στους 11 βαθμούς και σε συνδυασμό με την ήττα της Σλόβαν Μπρατισλάβας από την Κοπεγχάγη (2-0), του έδωσε την πρόκριση στα play off της διοργάνωσης. Θυμίζουμε ότι οι Δανοί είχαν καθαρίσει την πρωτιά στο γκρουπ από την προηγούμενη αγωνιστική. Οι άλλες δυο ομάδες του ομίλου, πάνε… σπίτι τους.

Να αναφέρουμε ότι ο Ελ Καντουρί δεν ξεκίνησε το ματς, αφού παρουσίασε πρόβλημα στην προθέρμανση, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν αναγκαστική αλλαγή οι Τέιλορ και Σβαμπ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο ματς με σκοπό να φτάσει γρήγορα σε ένα γκολ. Η Λίνκολν έπαιξε χωρίς άγχος, “πάτησε” καλά στην Τούμπα, είδε τον Λόπες να διώχνει μέσα στη μικρή περιοχή προ του Σφιντέρσκι (10′) και τελικά δέχθηκε το γκολ στο 17′. Ο Σινκλεϊ έβγαλε την μπαλιά από τα αριστερά και ο Ζίβκοβιτς έκανε το 1-0 με κοντινή κεφαλιά. οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία να.. αντιδράσουν στο 20′, με τον Πασχαλάκη να διώχνει την εκτέλεση φάουλ του Γουόκερ.

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε.. στροφές στη συνέχεια, έφτιαξε ευκαιρίες στην εστία της Λίνκολν, αλλά είδε τον αντίπαλο πορτιέρε να διώχνει. Την ίδια όμως στιγμή, η Σλόβαν Μπρατισλάβας βρέθηκε να χάνει στο πρώτο ημίχρονο, στην έδρα της Κοπεγχάγης, κάτι που βόλευε το “δικέφαλο του Βορρά”.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν ανώτερη και στην επανάληψη. Δεν βρήκε ιδιαίτερη αντίδραση από την Λίνκολν, ενώ… άκουσε και για το δεύτερο γκολ της Κοπεγχάγης. Λίγα λεπτά μετά, έφτασε στο 2-0 με την κεφαλιά του Σβαμπ (56′).

Έχοντας… καθαρίσει το ματς, ο ΠΑΟΚ συνέχισε με άνεση, ενώ έκανε και τις πρώτες του αλλαγές. Ο Ζίβκοβιτς έμεινε όμως στον αγωνιστικό χώρο και συνέχισε να δίνει επιθετικό ρυθμό στους γηπεδούχους. Πάντως, οι Θεσσαλονικείς έβγαλαν και κούραση προς το τέλος του ματς κι έτσι -παρά το.. πάνω χέρι που είχαν- δεν έφτασαν σε άλλο γκολ. Το ματς ολοκληρώθηκε με δυο σημαντικές ευκαιρίες του Μπίσεσβαρ (μια από τις αλλαγές του Λουτσέσκου), στο 88′ και στο 89′.