Euro 2020: Στους «8» Ιταλία & Δανία

Στο Euro, η Ιταλία και η Δανία έγιναν οι πρώτες ομάδες που προκρίθηκαν στους 8 της διοργάνωσης.

Στο Γουέμπλεϊ αναμετρήθηκαν η Ιταλία με την Αυστρία και οι ατζούρι πήραν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και είχαν δοκάρι στο 32ο λεπτό με τον Ιμόμπιλε.

Στην επανάληψη, η Αυστρία ισορρόπησε και ήταν εκείνη που σκόραρε με κεφαλιά του Αρναούτοβιτς στο 65’, ωστόσο έπειτα και από εξέταση του VAR το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. 0 – 0 η κανονική διάρκεια και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 95’ ο Κιέζα που είχε περάσει ως αλλαγή άνοιξε το σκορ με εκπληκτική κίνηση στην περιοχή και ιδανικό τελείωμα.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Πεσίνα με διαγώνιο σουτ έγραψε το 2 – 0.

Μεγάλη πρόκριση και για τη Δανία, που διέλυσε με 4 – 0 την Ουαλία στο Άμστερνταμ. Ο εκπληκτικός Ντόμπλεργκ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους Δανούς με τα γκολ που πέτυχε στο 27’ και στο 47’.

Η Ουαλία έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει και στο 88’ ο Μέλε με πολύ ωραία ενέργεια έγραψε το 3 – 0. Το τελικό 4 – 0 διαμόρφωσε ο Μπρέιθγουεϊτ στις καθυστερήσεις.