Euroleague: Βαριά ήττα για τον Παναθηναϊκό στην Πόλη

Τη συντριβή από την Φενέρμπαχτσε στην Πόλη γνώρισε ο Παναθηναϊκός, με 85-66, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Euroleague.

Δεκατρία λεπτά έμειναν ανταγωνιστικοί στην έδρα των Τούρκων οι «πράσινοι». Μέχρι το 13΄ η ελληνική ομάδα, που έκανε πολύ καλό ξεκίνημα σε άμυνα κι επίθεση και προηγήθηκε με 13-8, δεν επέτρεψε στην κορυφαία έως τώρα ομάδα της διοργάνωσης να βρει διαδρόμους προς το καλάθι και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε στο -8 στην πρώτη περίοδο, μείωσε σε 25-24 και είχε δύο ευκαιρίες να προσπεράσει.

Στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου, όμως, το συγκρότημα του Ρικ Πιτίνο έπαθε «μπλακ άουτ» σε όλα τα επίπεδα. Δέχτηκε 23 πόντους και απάντησε μόλις με 4, με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο με την ομάδα του Ομπράντοβιτς στο +19 (48-29).

Στο δεύτερο μέρος το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι έκαναν πραγματικό «πάρτι» στην «χάρτινη» άμυνα του Παναθηναϊκού και βρέθηκαν ακόμη και στο +28.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε μία από τις πιο βαριές ήττες στην ευρωπαϊκή του ιστορία, αλλά αυτό που προβλημάτισε περισσότερο ήταν ο τρόπος που παραδόθηκε στις ορέξεις της αντιπάλου του πριν καλά-καλά συμπληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Ήταν η 13η ήττα της ελληνικής ομάδας σε 22 ματς και εξακολουθεί να ελπίζει σε ένα θαύμα για να μπει στην πρώτη οκτάδα και να προκριθεί στα play offs. Την προσεχή εβδομάδα δεν υπάρχει ματς για την Euroleague, ωστόσο, οι «πράσινοι» έχουν να δώσουν το νοκ άουτ ημιτελικό του Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

Αμέσως μετά ακολουθεί η εντός έδρας αναμέτρηση με την Κίμκι, για την 23η αγωνιστική, στην οποία το «τριφύλλι» θέλει πάση θυσία τη νίκη, προκειμένου να μείνει σε τροχιά πρόκρισης.

Η Φενέρ ανέβασε το ρεκόρ της σε 19-3, παραμένει με διαφορά στην κορυφή της regular season και το μεγάλο φαβορί για να τερματίσει στην πρώτη θέση, ενώ απομένουν ακόμη οκτώ αγωνιστικές για το φινάλε.

Από το πράσινο «ναυάγιο» διασώθηκε ο Σον Κιλπάτρικ (19 πόντοι) και ο ΝτεΣόν Τόμας του πρώτου ημιχρόνου (13 πόντοι). Η άμυνα του Ομπρτάντοβιτς περιόρισε σημαντικά τον Νικ Καλάθη, ο οποίος έμεινε στους 8 πόντους, ενώ υπέπεσε και σε 4 λάθη.

Δεν του έφτανε του Παναθηναϊκού η κακή εμφάνιση, είδε και τον Ματ Λοτζέσκι να τραυματίζεται στο δεύτερο μέρος και να τίθεται νοκ άουτ. Ο Αμερικανός έπιασε το πόδι του και ζήτησε αλλαγή και, πλέον, αναμένεται το πόρισμα του ιατρικού τιμ για την κατάσταση του παίκτη.