Η ΑΕΚ πήρε βαθμό στο…παρά πέντε από τον ΠΑΟ

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό για την Πέμπτη αγωνιστική των Play-Offs της Superleague, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 με τον Δικέφαλο να αποσπά τον βαθμό στο πρώτο από τα έξι λεπτά των καθυστερήσεων με γκολ του Λιβάι Γκαρσία.

Να σημειωθεί ότι οι «πράσινοι» που ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν να προηγηθούν στο 36’ με γκολ του Φώτη Ιωαννίδη, ενώ στο υπόλοιπο μέχρι την ανάπαυλα είχε κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Ένωση βελτίωσε αισθητά την απόδοσή της και με σκόρερ τον Λιβάι Γκαρσία κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμάνσκι (70’ Κρίστισιτς), Γαλανόπουλος (79’ Κοσίδης), Γκαρσία, Μάνταλος, Αλμπάνης (79’ Μαχαίρας), Ολιβέιρα (35’ Ανσαριφάρντ)

Παναθηναϊκός (Λ. Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Πούγγουρας, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Νιας, Σανκαρέ (69’ Αγιούμπ), Αλεξανδρόπουλος, Ιωαννίδης (90’ Ενγκμπαγκοτό), Βιγιαφάνες, Καρλίτος (70’ Μακέντα)