Ηρακλής: Νίκησε και προκρίθηκε στους ομίλους του FIBA Europe Cup

Στους ομίλους του FIBA Europe Cup για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν προκλήθηκε ο Ηρακλής. Ο «Γηραιός», έκαμψε την αντίσταση Τρεφλ Σόποτ, κερδίζοντάς τη με 72-74.

Με τους Ντάγκλας (15π.) Γούλριτζ (14π.) και Λίντς (14π.) να ηγούνται στο σκοράρισμα η ομάδα της Θεσσαλονίκης, «καθάρισε» την πολωνική ομάδα. Με «όπλο» το πάθος του, το πλάνο του Θανάση Σκουρτόπουλου και με οδηγούς στο σκοράρισμα τους Γούλριτζ (14π.), Λιντς (14π.) και Ντάγκλας (15π.) και 24 ασίστ στο παλμαρέ του, ο Ηρακλής πήρε τον «τελικό» κόντρα στην Πολωνική Τρεφλ Σόποτ και προκρίθηκε στους ομίλους του FIBA Europe Cup.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε με το «μαχαίρι στα δόντια» στο παιχνίδι, έδειξε πόσο ήθελε την νίκη και την πήρε έχοντας καλά ποσοστά στα σουτ τόσο εντός παιδειάς (21/40), όσο και έξω από τα 6,75 (8/20), ωστόσο το στοιχείο που έκανε τη διαφορά ήταν οι 24 ασίστ.

Oι πολλές εναλλαγές στο σκορ και το γεγονός πως καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφεραν να πάρουν απόσταση ασφαλείας ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ηρακλής έχοντας καλά ποσοστά ευστοχίας και πλουραλισμό στο σκοράρισμα είχε βραχεία κεφαλή στο τέλος του ημιχρόνου (40-42).

Στο γ’ δεκάλεπτο οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έβγαλαν αποφασιστικότητα στο παρκέ, έφτασαν τη διαφορά ακόμα και σε διψήφιο αριθμό. Παρόλα αυτά, η πολωνική ομάδα έχοντας για κορυφαίο της παίκτη τον Γιανίκ Φράνκε που σημείωσε 17 πόντους, επέστρεψαν στο παιχνίδι, έβαλαν δύσκολα στην ελληνική ομάδα και έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι μέχρι και το φινάλε του.

Η ευστοχία όμως του Τόνι Ντάγκλας, ο οποίος είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 31 λεπτά παρουσίας και η πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησαν οι Λιντς με 14 πόντους και ο Ράιαν Γούλριτζ έκριναν την αναμέτρηση και έδωσαν στους Κυανόλευκους το ροζ φύλλο αγώνα.

Πλέον ο Ηρακλής θα συμμετάσχει στον 5ο όμιλο της διοργάνωσης εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την ολλανδική Λέιντεν, την τουρκική Μπαχτσεσεχίρ και την Μόρναρ Μπαρ από το Μαυροβούνιο.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 40-42, 55-61, 72-74

Πηγή: SDNA.gr