Ισόπαλος ο Άρης 1-1 με τον Πανιώνιο – Με παίκτη λιγότερο από νωρίς οι «κιτρινόμαυροι»

Άρης και Πανιώνιος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» σ’ ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από την αποβολή του Μίγκτζεν Μπάσα στο 12ο λεπτό. Οι «κίτρινοι» δεν κατάφεραν να διευρύνουν το σερί τους πριν το παραδοσιακό ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας.

Ο,τι πλάνο κι αν κατέστρωσε ο Σάββας Παντελίδης πετάχτηκε στον κάλαθο των αχρήστων στο 12ο λεπτό της συνάντησης όταν ο Μπάσα αποβλήθηκε από το παιχνίδι για το σκληρό τάκλιν στον Μαξίμοβιτς ο οποίος με τη σειρά του αντικαταστάθηκε από τον Άρτσε. Το αριθμητικό μειονέκτημα ανάγκασε τον Άρη να παίξει επιφυλακτικά και ο δε Πανιώνιος το εκμεταλλεύτηκε κρατώντας περισσότερο την μπάλα στα πόδια του. Αυτά τα δεδομένα διαμόρφωσαν και την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου το οποίο ουσιαστικά είχε μόλις δύο κλασικές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες.

Στο 30ο λεπτό ο Ματέο Γκαρσία τράβηξε όλη την άμυνα του Πανιωνίου, τροφοδότησε τον Λάρσόν ο οποίος σούταρε από πλάγια θέση και ανάγκασε τον Κότνικ σε μια εντυπωσιακή απόκρουση. Έξι λεπτά αργότερα, ο Ντιγκινί μάλλον βιάστηκε να εκτελέσει ενώ στο 42ο λεπτό ο Λάρσον κόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Σταυρόπουλο. Η μεγαλύτερη στιγμή για τον Πανιώνιο ήταν η φάση του 42ου λεπτού όπου ο Ντουρμισάι επιχείρησε το δυνατό σουτ αλλά ο Κουέστα απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Το φιλί της ζωής και η απάντηση

Όπως και στον νικηφόρο αγώνα με τη Λαμία, έτσι και χθες ο Χαβιέρ Ματίγια… ξεκλείδωσε την άμυνα του Πανιωνίου στο 48ο λεπτό. Ο Ισπανός ακολούθησε την ίδια διαδικασία (σ. σ. φίλησε την μπάλα πριν την ακουμπήσει στο έδαφος), για να εκτελέσει φάουλ στην ίδια εστία σχεδόν από την ίδια θέση. Έστειλε την μπάλα στο… παραθυράκι της εστίας του Κότνικ για το 1-0. Πριν καλά-καλά κοπάσει ο ενθουσιασμός στις κερκίδες, ο Πανιώνιος βρήκε απάντηση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και διαδοχικές κόντρες, ο Τσιλούλης (περίπου) από το ύψους του πέναλτι πλάσαρε τον Κουέστα ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τους ποδοσφαιριστές του Άρη να διαμαρτύρονται για χέρι.

Προσεκτικός ο Πανιώνιος, άτυχος ο Άρης

Ο τραυματισμός του Γιώργου Δεληζήση στο 66ο λεπτό ανάγκασε τον Σάββα Παντελίδη να αλλάξει εκ νέου τα πλάνα του. Ο προπονητής του Άρη θέλησε να ενισχύσει τη μεσοαμυντική γραμμή του με τη χρησιμοποίηση του Βέλεθ και λίγα λεπτά αργότερα ο Ισπανός πήγε στο κέντρο της άμυνας, καθώς ο Δεληζήσης (λόγω τραυματισμού) αντικαταστάθηκε από τον Γιάννη Φετφατζίδη. Ο Πανιώνιος πατούσε καλύτερα γήπεδο, διατηρώντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, δίχως όμως να δημιουργήσει φάση. Αντιθέτως, ο Άρης είχε μια σπουδαία φάση στο 72ο λεπτό όταν στο transition game με τον Λάρσον, ο Σουηδός άλλαξε παιχνίδι στον Φετφατζίδη, ο τελευταίος έστρωσε την μπάλα στον Ματίγια αλλά στο σουτ του Ισπανού ο Κότνικ απέκρουσε εντυπωσιακά. Δύο λεπτά αργότερα, ο Παπαγεωργίου δεν είδε τον Λάρσον, ο Σούηδος του έκλεψε την μπάλα αλλά δεν βρήκε στόχο στην αλλαγή που επιχείρησε. Εννιά λεπτά μετά τον Γιώργο Δεληζήση, ο Σάββας Παντελίδης είδε και τον Μάρτιν Τόνσο να μην μπορεί να συνεχίσει λόγω τραυματισμού και τον αντικατέστησε με τον Νικολάς Μαρτίνες.

Ο Άρης έψαξε το γκολ της νίκης στο τελευταίο δεκάλεπτο, επιμένοντας από τα άκρα με τον Λάρσον. Στο 84ο λεπτό ο Ντιγκινί σούταρε στα σώματα των παικτών του Πανιωνίου. Ο Άρης ζήτησε πέναλτι στη φάση του 84ου λεπτού όταν σε γύρισμα της μπάλας από τον Μαρτίνες, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μακρύλλου αλλά ο Κουτσιάτης θεώρησε ότι ήταν ακούσιο. Στο 90ο λεπτό και μετά από λάθος του Φετφατζίδη, ο Πανιώνιος βρήκε τη δική του ευκαιρία με τον Καμαρά αλλά στο σουτ που επιχείρησε, ο Κουέστα μπλόκαρε την μπάλα.

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Τσιλούλης, Άρτσε, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου (Πανιώνιος)

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Παντελίδης): Κουέστα, Τζανακάκης, Δεληζήσης (68’ Φετφατζίδης), Ροζ, Κόρχουτ, Μπάσα, Mατίγια, Ματέο Γκαρσια (Βέλεθ 64’), Ντιγκινί, Τόνσο (76’ Μαρτίνες), Λάρσον

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μάντζιος): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Κόσιτς, Κόρμπος, Μαξίμοβιτς (14’ Άρτσε), Μακρύλλος, Τσιλούλης (87’ Καμαρά), Σιντί (80’ Σπιριντόνοβιτς), Ντουμιρσάϊ

Πηγή: gazzetta.gr