Καθάρισε με Ζίβκοβιτς ο ΠΑΟΚ, 2-0 τον Ολυμπιακό

Με τον Σέρβο επιθετικό να σκοράρει δις, οι ασπρόμαυροι κέρδισαν τους ερυθρόλευκους και παραμένουν στο κυνήγι της δεύτερης θέσης.

Τη νίκη με 2-0 επί του Ολυμπιακού κατέκτησε ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα κατά το μεγάλο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής των play-off της Super League.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν ισορροπημένο με τον ΠΑΟΚ να χάνει την πρώτη του ευκαιρία στο 16’ καθώς το σουτ του Αουγκούστο κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Σα.

Αντίστοιχα ο Ολυμπιακός απείλησε στο 19’ με το σουτ του Μπρούμα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας του Δικεφάλου έδιωξε το γυριστό σουτ στην κίνηση που επιχείρησε ο Μασούρας.

Η τελευταία αξιόλογη ευκαιρία ανήκε στους γηπεδούχους όταν στο 32’ και μετά από λάθος του Εμβιλά, ο Σφιντέρσκι επωφελήθηκε και πάσαρε στον Ζίβκοβιτς που σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε στον Παπαδόπουλο με τον Σα να διώχνει σε κόρνερ με το ένα χέρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να βρει δίχτυ στο 49’ καθώς ο Ροντρίγκο γύρισε από τα δεξιά, ο Παπαδόπουλος έδιωξε λανθασμένα πάνω στον Ζίβκοβιτς που εξαπέλυσε δυνατό σουτ καρφώνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Σα για το 1-0.

Μάλιστα, οι ασπρόμαυροι κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμά τους στο 63’ όταν ο Ελ Καντουρί βρήκε με ωραία πάσα τον Ζίβκοβιτς που πετάχτηκε στον κενό χώρο, πέρασε τον Σα και πλάσαρε στην κενή εστία για να διαμορφώσει το τελικό 2-0.