Κολύμβηση: Πρωταθλητής Ευρώπης με πανελλήνιο ρεκόρ ο Απόστολος Χρήστου!

Ο Απόστολος Χρήστου είναι ο τρίτος Έλληνας κολυμβητής που αναδεικνύεται πρωταθλητής Ευρώπης.

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό στα 50μ. ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης, ο αθλητής του Ολυμπιακού νίκησε κυριολεκτικά στην τελευταία… χεριά τον μεγάλο του αντίπαλο, τον Ιταλό Τόμας Τσέκον, και με 24.36 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, σημειώνοντας μάλιστα και πανελλήνιο ρεκόρ!

Πρόκειται για το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδας στο Ευρωπαϊκό της Ρώμης αλλά και το πρώτο για τον 26χρονο Χρήστου.

Ο Χρήστου έκανε καταπληκτική κούρσα καταγράφοντας χρόνο 24.36, επίδοση που αποτελεί και πανελλήνιο ρεκόρ. Ο Έλληνας κολυμβητής έδωσε μεγάλη μάχη με τον εξαιρετικό Ιταλό, Τόμας Τσεκόν, τον οποίο νίκησε κυριολεκτικά στην τελευταία χεριά. Ο Τσεκόν ήταν κατά 4 εκατοστά του δευτερολέπτου πιο αργός, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Γερμανός Όλε Μπράουνσβαϊγκ.