Κύπελλο Ελλάδας: Με 2-1 κέρδισε ο Παναθηναϊκός τον Βόλο μέσα στη Λεωφόρο

“Πράσινο” προβάδισμα, αλλά και σκορ που αφήνει την πρόκριση… ανοικτή. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Βόλου με 2-1 στη Λεωφόρο, αλλά ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ δίνει μεγάλο ενδιαφέρον στην ρεβάνς. Μεγάλη επέμβαση του Κότνικ στο 84′.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς έχοντας καλή εικόνα στη μεσαία του γραμμή και πιέζοντας από νωρίς τον Βόλο. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την εικόνα τους στο χώρο του κέντρου, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να περιορίσουν το “τριφύλλι”. Ο Παλάσιος συνέχισε να είναι κινητικός και στο 25′ είχε την ασίστ στο… σεντερφορίσιο υπέροχο γκολ του Μακέντα για το 1-0 (σκόραρε για τρίτο σερί ματς, φτάνοντας τα τέσσερα τέρματα).

Αν και ο Βόλος έδειξε διάθεση να γίνει πιο επιθετικός, ο Παναθηναϊκός είχε εξαιρετική μεσοαμυντική παρουσία, έκοψε πολύ γρήγορα τη… φόρα των φιλοξενούμενων και έφτασε με ευκολία στην ανάπαυλα. Μάλιστα, 44′ είχε σημαντική στιγμή για να πετύχει ένα δεύτερο γκολ. Μετά από την εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ, ο Βέλεθ πρόλαβε την προβολή του Μαουρίτσιο και με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

Η αντίδραση του Βόλου όμως ήταν άμεση, αφού πέντε λεπτά μετά έφτασε στο 2-1. Φαν Φέερτ και Φερνάντες συνεργάστηκαν, με τον πρώτο να κάνει ασίστ με «τακουνάκι» και τον δεύτερο να σκοράρει με ωραίο πλασέ και να πετυχαίνει ένα πολύτιμο τέρμα για τους φιλοξενούμενους.

Ο Βόλος έπαιξε με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στη συνέχεια, ενώ δεν έλειψαν οι φορές που οι παίκτες της ομάδας έκαναν κάποια σκληρά φάουλ. Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε αλλαγές, για να την βοηθήσει να φτάσει στο τρίτο γκολ που έψαχνε, αλλά οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν πολύ καλά τα υπόλοιπα λεπτά και πήραν ένα σκορ που τους δίνει ελπίδες πρόκρισης. Στη μοναδική στιγμή που το “τριφύλλι” πλησίασε στο 3-1, ο Κότνικ “απογειώθηκε” και έδιωξε με εκπληκτικό τρόπο την εκτέλεση φάουλ του Βιτάλ (81′).