Κύπελλο Ελλάδας: Σαράνοβ και Τζανετόπουλος έστειλαν την Λαμία στα ημιτελικά – 1-0 τον Άρη

Ο Άρης είχε θέσει σαν στόχο το Κύπελλο Ελλάδας, η Λαμία πήγε σαν… αουτσάιντερ στη «μάχη» των προημιτελικών και έκανε την τεράστια έκπληξη.

Με γκολ του Τζανετόπουλου στο 117’ της παράτασης (0-0 και τα δυο 90λεπτα) και τον Σαράνοβ να βγάζει πέναλτι στην τελευταία φάση του ματς, η ομάδα της Φθιώτιδας πέρασε για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά του θεσμού. Έχασαν πέναλτι οι Θεσσαλονικείς και στο πρώτο ημίχρονο.

Πλέον, η Λαμία θα περιμένει τον Παναθηναϊκό να «σφραγίσει» την πρόκριση του επί της Αναγέννησης Καρδίτσας για να τον αντιμετωπίσει στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι δυο ομάδες μπήκαν επιθετικά στο ματς, με τον Άρη να χάνει στο 16’ τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Μπερτόγλιο πάτησε στην περιοχή της Λαμίας και ο διαιτητής Καραντώνης έδωσε πέναλτι, σε πτώση του παίκτη των φιλοξενούμενων από τον Μπεχαράνο. Ο Αμπουμπακάρ Καμαρά ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο αστόχησε από τη λευκή βούλα. Ο Σαράνοβ έπεσε αριστερά, ο επιθετικός του Άρη έστειλε την μπάλα δεξιά και άουτ.

Η… απάντηση της Λαμίας ήρθε λίγα λεπτά μετά (21’), με τον Σιαμπάνη να διώχνει το διαγώνιο σουτ του Τάιρον εντός της περιοχής των «κιτρίνων». Ο παίκτης των γηπεοδύχων δεν μπόρεσε να συνεχίσει όμως και στο 31’ έγινε αναγκαστική και αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Το ματς διατήρησε ένα καλό ρυθμό μέχρι την ανάπαυλα αλλά και αρκετά… νεύρα, μετά την απόφαση του πέναλτι, με τις δυο ομάδες να ψάχνουν για το γκολ και τους γηπεδούχους να έχουν μια ελαφρά υπεροχή.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ακόμα καλύτερη εικόνα, με τις δυο 0ομάδες να έχουν από μια καλή στιγμή στο ξεκίνημα του. Στο 55’ όμως η Λαμία άγγιξε το 1-0. Οι γηπεδούχοι πίεσαν ψηλά, έκλεψαν την μπάλα και στην εξέλιξη της φάσης το πλασέ του Σαραμαντά -με το δεξί- την έστειλε να περάσει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ έχασαν στο 64’ οι φιλοξενούμενοι. Ο τερματοφύλακας της Λαμίας κατάφερε να πιάσει την μπάλα πάνω στη γραμμή, ύστερα από το γύρισμα του Τζανδάρη προς την εστία της ομάδας του!

Ο Άρης είχε στην κατοχή του την μπάλα και πίεσε για το γκολ, η Λαμία έδειξε επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, αλλά οι δυο ομάδες, για τρίτο σερί -μεταξύ τους- 90λεπτο μέσα σε πολύ μικρό διάστημα δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με το ματς να μένει στο 0-0 και να οδηγείται στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο ο Άρης είχε το… πάνω χέρι (έχοντας αρκετές «στημένες» φάσεις), αλλά η κούραση -πλέον- είχε κάνει την εμφάνιση της και στις δυο ομάδες. Οι Θεσσαλονικείς είδαν τον Καμαρά να τα δίνει όλα και να τους… τραβάει επιθετικά, αλλά τελικά το γκολ της λύτρωσης ήρθε στο 118’ από τους γηπεδούχους. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Προβυδάκη, ο Τζανετόπουλος έπιασε την κεφαλιά και έκανε το ιστορικό 1-0 για την Λαμία.

Ο Άρης έκανε την ύστατη προσπάθεια για να πετύχει το γκολ της πρόκρισης (με 1-1 έπαιρνε αυτός το «εισιτήριο») και στο 122’ είδε τον Σαράνοβ να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Ιτούρμπε. Στην εξέλιξη της φάσης οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, σε ανατροπή του Γκάμα από τον Τζανδάρη, αλλά ο πορτιέρε των γηπεδούχων κράτησε το «μηδέν», νικώντας τον Μπρούνο Γκάμα.