Κύπελλο Ελλάδας: «Βυσσινί» πρόκριση στα πέναλτι επί τους ΠΑΣ Γιάννινα

Η ΑΕΛ πανηγύρισε την πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας, νικώντας τον ΠΑΣ Γιάννινα των 10 παικτών στη διαδικασία των πέναλτι (3-1). Στο 1-1 η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση με δυο λανθασμένες υποδείξεις πέναλτι από τον διαιτητή Παπαπέτρου. Τραγικές εκτελέσεις από τους φιλοξενούμενους στη “ρουλέτα”

Νέα μεγάλη έκπληξη στο Κύπελλο Ελλάδας, μετά τον αποκλεισμό του Αστέρα Τρίπολης. Η ΑΕΛ απέκλεισε τον ΠΑΣ Γιάννινα στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 κ.α. 3-1 τα πέναλτι) και πέρασε στους “16” της διοργάνωσης.

Το ματς θα μείνει στη μνήμη όλων για τα λάθη του διαιτητή Παπαπέτρου, αλλά και για τις κακές εκτελέσεις πέναλτι των φιλοξενούμενων στη “ρουλέτα”.

Η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι στο 47′, σε μια φάση που το VAR -αν υπήρχε στη συγκεκριμένη φάση του Κυπέλλου- θα έσωζε τον ΠΑΣ Γιάννινα από το γκολ που δέχθηκε και από μια αποβολή.

Ο Ογκμπόε έπιασε το γυριστό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα πήγε στο πρόσωπο του Γκαρντάφσκι, αλλά ο διαιτητής Παπαπέτρου -μίλησε με τον επόπτη- έδωσε τελικά πέναλτι (θεωρώντας πως βρήκε χέρι η μπάλα), βγάζοντας και κόκκινη κάρτα στον παίκτη του ΠΑΣ Γιάννινα. Στο 52′, ο Δημήτρης Μαυρίας εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0.

Η απάντηση των 10 του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν άμεση. Στο 60′ ο Περέα ανατράπηκε από τον Ηλιάδη -με το μαρκάρισμα όμως να γίνεται εκτός μεγάλης περιοχής- και ο Κάργας ανέλαβε την εκτέλεση και έφερε το ματς στα ίσα (1-1).

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και στα πέναλτι. Στο έξτρα μισάωρο, αμφότερες είχαν από μία καλή ευκαιρία, με το σουτ του Γλύνου να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Λοντίγκιν στο 95′, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Θεοδωρόπουλος έβγαλε σωτήρια την κεφαλιά του Σάλιακα.Ο ΠΑΣ Γιάννινα έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει και στην τελευταία φάση του αγώνα.

Στην διαδικασία των πέναλτι ο ΠΑΣ Γιάννινα απέτυχε. Οι φιλοξενούμενοι είδαν τρεις ποδοσφαιριστές τους να αστοχούν (Σάλιακας, Κάργας και Παντελάκης), με τους δυο μάλιστα να στέλνουν την μπάλα στα… περιστέρια (ευστόχησε μόνον ο Πίρσμαν), με την ΑΕΛ να επικρατεί με σκορ 3-1 (ευστόχησαν οι Ακούνια, Ηλιάδης και Κολομπίνο, ενώ αστόχησε ο Μπέρτος) και να παίρνει την πρόκριση.

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Θεωδορόπουλος, Μπέρτος, Μαξιμένκο, Ηλιάδης, Ομάρ, Παπαγεωργίου, Μπαντιμπαγκά (105′ Σιμελίδης), Νικολιάς (67′ Γιάκος), Κολομπίνο, Μαυρίας, Ογκμπόε (67′ Ακούνια).

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Ρίζος (67′ Πίρσμαν), Καραχάλιος, Σιόντης (83′ Μέντες), Γκαρντάβσκι, Μίνα (46′ Τριάδης), Περέα, Μιλιντσεάνου (46′ Σνάιτνερ).