Κύπελλο Ελλάδος: Στους «4» ο ΠΑΟΚ έπειτα από την ισοπαλία μέσα στη «Λεωφόρο»

Ο Παναθηναϊκός “πάλεψε” κόντρα στον ΠΑΟΚ για να ανατρέψει το σκορ του πρώτου αγώνα, στη ρεβάνς για τα προημιτελικά στο Κύπελλο Ελλάδας, αλλά έμεινε τελικά στο 1-1 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι στη Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με γκολ του Τσέριν από νωρίς και είχε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει το 2-0 του πρώτου αγώνα, αλλά ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι στο 75′ και ο Ολιβέιρα ισοφάρισε σε 1-1, βάζοντας πρόωρο τέλος στο ματς.

Παρότι έμειναν έτσι και με 10 παίκτες στο τέλος από αποβολή του Μπράντον με απευθείας κόκκινη κάρτα μέσω VAR, οι Θεσσαλονικείς έμειναν αήττητοι για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι κόντρα στους “πράσινους” και εξασφάλισαν την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το παιχνίδι

Με πολλή ένταση ξεκίνησαν το παιχνίδι, οι παίκτες και των δύο ομάδων, με τους… τσαμπουκάδες να αρχίζουν από τα πρώτα λεπτά και τον διαιτητή να προσπαθεί να “κρατήσει” το ματς χωρίς κάρτες στις “αψιμαχίες” των παικτών.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε στη συνέχεια να πάρει την κατοχή της μπάλας, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που “απείλησε” πρώτος, με τον Ζίβκοβιτς να έχει ένα φοβερό σουτ στο 12′, που έστειλε όμως την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Λοντίγκιν.

Οι γηπεδούχοι είχαν έτσι την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 19′, με τον Μπερνάρ να δίνει ωραία πάσα στον Τσέριν, για να πάρει αυτός μέτρα έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ και με ένα φοβερό σουτ, να πετύχει το γκολ για το 1-0 του Παναθηναϊκού στο ματς.

Το γκολ έφερε τον Παναθηναϊκό μία “ανάσα” από την ισοφάριση του σκορ του πρώτου αγώνα, αλλά στη μεγαλύτερη ευκαιρία του στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, ο Σπόραρ έκανε τραγικό τελείωμα αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, από ασίστ του Μπερνάρ και το 0-0 έμεινε μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ “προειδοποίησε” τον Παναθηναϊκό, με τον Νάρεϊ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 52′, αλλά το γκολ να μη μετράει, καθώς ο βοηθός σήκωσε τη σημαία του και το VAR επιβεβαίωσε το οφσάιντ, στην πάσα του Κωνσταντέλια στον επιθετικό του “Δικεφάλου του Βορρά”.

Οι “πράσινοι” είχαν έτσι νέα ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ, αλλά ο Μαντσίνι στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του “τριφυλλιού”, δεν κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά από κοντά.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με πολλά νεύρα και τον διαιτητή να “μοιράζει” συνολικά 12 κάρτες, ενώ η υπόθεση πρόκριση έλαβε πρόωρο τέλος από ένα λάθος του Τσέριν στο 74′. Ο σκόρερ του Παναθηναϊκού βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής έδειξε πέναλτι, αφού τον ειδοποίησε πρώτα το VAR και ο Νέλσον Ολιβέιρα ευσότχησε από τα 11 βήματα για το 1-1 στην αναμέτρηση.

Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα ασφαλείας για τα τελευταία λεπτά του αγώνα και παρότι έμεινε με 10 παίκτες στις καθυστερήσεις από την αποβολή του Μπράντον με απευθείας κόκκινη κάρτα μέσω VAR για χτύπημα σε αντίπαλο, κράτησε μέχρι τέλους και την ισοπαλία.

Έμεινε έτσι αήττητος για τρίτο σερί παιχνίδι κόντρα στον Παναθηναϊκό και με συνολικό σκορ 3-1, πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Πηγή: gazzetta.gr