Μαρία Σάκκαρη: Με «σαρωτική» πρόκριση στα ημιτελικά του Indian Wells και Νο5 στον κόσμο (VIDEO)

Παρά το κακό ξεκίνημα, η Μαρία Σάκκαρη έκανε τελικά… περίπατο κόντρα στην Έλενα Ριμπάκινα και επικράτησε με 2-0 σετ (7-5, 6-4), πανηγυρίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Indian Wells.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια συνεχίζει με “σπασμένα φρένα” τη φετινή χρονιά και πραγματοποιώντας ήδη την καλύτερή της εμφάνιση στο φημισμένο τουρνουά της Καλιφόρνια, θα συμμετάσχει για πρώτη φορά στα ημιτελικά. Με τη νίκη αυτή εξασφάλισε μάλιστα την άνοδό της στο Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης με νέο ρεκόρ καριέρας.

Το παιχνίδι

Η Σάκκαρη μπήκε άσχημα στο ματς και επέτρεψε στην Ριμπάκινα να κάνει μπρέικ στο πρώτο σέρβις γκέιμ της, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 3-0. Η απάντησή της ήταν όμως “εκκωφαντική”, αφού με εξαιρετικό τένις στη συνέχεια ισοφάρισε αρχικά με δικό της μπρέικ στο 7ο γκέιμ και έκανε ένα δεύτερο για να σερβίρει για το σετ. Κράτησε μάλιστα το σερβίς της και με 7-5 πήρε προβάδισμα για τη νίκη, με το 1-0 στα σετ.

Η εικόνα του αγώνα ήταν παρόμοια και στο δεύτερο σετ, με την κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια να δίνει μπρέικ πόιντ στην αντίπαλό της στο πρώτο σέρβις γκέιμ της, αλλά αυτή τη φορά να το “σβήνει” και να κάνει η ίδια αμέσως μετά το μπρέικ. Έκανε έτσι από νωρίς το… βήμα για την επικράτηση στον αγώνα και παρότι χρειάστηκε να δώσει “μάχη” στο τελευταίο γκέιμ, κατάφερε να πάρει το σετ με 6-4 και τη νίκη με 2-0 σετ.