Ματς ροντέο στη Τούμπα, χορταστική ισοπαλία 4-4 για ΠΑΟΚ και Βόλο

Επική ανατροπή πέτυχε ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα απέναντι στο Βόλο για την 6η αγωνιστική της Super League πετυχαίνοντας τέσσερα τέρματα σε διάστημα 20 λεπτών (κάνοντας το 0-1 4-1), αλλά αποδείχθηκε ιδανικός αυτόχειρας καθώς οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 4-4 σκορ με το οποίο έληξε το ματς.

Ο Φαν Βέερτ έβαλε μπροστά τον Βόλο στο σκορ στο 14’, ο Μιχαηλίδης ισοφάρισε στο 24’ και ακολούθησαν το τέρμα του Άκπομ στο 30’ και τα γκολ του Ζίφκοβιτς στο 32’ και στο 42’ που φάνηκαν να «κλειδώνουν» τη νίκη για τον ΠΑΟΚ. Ο Βόλος πίεσε στο δεύτερο μέρος, μείωσε με τον Μπαρτόλο στο 53’ και τον Ροσέρο στο 62’, ενώ στο 83’ πέτυχε το 4-4 με τον Ρινέρ. Τρία λεπτά νωρίτερα (80’), ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε πέναλτι αλλά απέκρουσε ο Κλέιμαν.

Στη πρώτη του οργανωμένη επίθεση ο Βόλος έπιασε στον ύπνο την άμυνα του ΠΑΟΚ που προσπαθώντας να απομακρύνει τη μπάλα από την περιοχή, στρώθηκε στον Ολλανδό Φαν Βέερτ που δεν έχασε την ευκαιρία και έβαλε τον Βόλο σε θέση οδηγού στο σκορ (0-1).

Ο ΠΑΟΜΚ έβγαλε αντίδραση και σε σύντομο χρονικό διάστημα καθώς δέκα λεπτά αργότερα (24’) ο Μιχαηλίδης με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα (1-1). Από το σημείο εκείνο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων συνεχίστηκε, και συνοδεύτηκε με ακόμη τρία τέρματα. Ο Άκπομ με την συμπλήρωση του ημίωρου έκανε το 2-1 πετυχαίνοντας την ανατροπή για τον «Δικέφαλο» και τη σκυτάλη στους σκόρερ πήρε ο Ζίφκοβιτς στο 32’ κάνοντας το 3-1 και στο 42’ πέτυχε το 4-1 κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη.

Τελείως διαφορετική εικόνα και τελείως διαφορετική άποψη είχαν οι φιλοξενούμενοι που δεν παράτησαν το παιχνίδι αλλά με το πείσμα τους μετέτρεψαν το ματς σε… ροντέο που μόνο για καρδιακούς δεν προσφέρονταν. Οι φιλοξενούμενοι στο 53’ μείωσαν με τον Μπαρτόλο σε 4-2 και εννιά λεπτά αργότερα (62’) ξαναμπήκαν στη διεκδίκηση με το γκολ του Ροσέρο που έκανε το 4-3! Ο ΠΑΟΚ είχε τεράστια ευκαιρία να τελειώσει το ματς στο 80’ όταν κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Άκπομ στη περιοχή από τον Τσοκάνη, αλλά ο Βιείρίνια που ανέλαβε την εκτέλεση νικήθηκε από τον Κλέϊμαν. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά για τον ΠΑΟΚ, δέχτηκε και την ισοφάριση 4-4 τρία λεπτά αργότερα (83’) από τον Ρίνερ που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο Βόλος πήρε μία πανάξια ισοπαλία σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχουν γίνει ever στη Super League, ενώ ο ΠΑΟΚ έμεινε με την ικανοποίηση για τα γρήγορα τέρματα που πέτυχε, αλλά και με την λύπη για τους βαθμούς που «πέταξε» για δεύτερη φορά στην Τούμπα στο φετινό πρωτάθλημα μετά την ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα στην 1η αγωνιστική.

Πηγή: ertnews.gr