Μεγάλη νίκη Τσιτσιπά στο ATP Finals επί του Μεντβέντεφ

Ο Έλληνας τενίστας (Νο 6 στην παγκόσμια κατάταξη) κατάφερε έτσι να πάρει την πρώτη του νίκη κόντρα στον Ρώσο αντίπαλο του (Νο 4 στον κόσμο) μετά από 5 αποτυχημένες προσπάθειες και την Τετάρτη θα αντιμετωπίσει τον Ράφα Ναδάλ, στο δεύτερο του αγώνα για τον όμιλο “Andre Agassi”, στο φετινό ATP Finals.

Ο Τσιτσιπάς δυσκόλεψε εξ αρχής τον Μεντεβέντεφ, είχε… ποικιλία στο παιχνίδι του, πολύ καλά σερβίς κι έφτασε το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ (6-6). Σε αυτό το κρίσιμο σημείο ο Έλληνας τενίστας έκανε δύο μίνι break, αλλά ο Ρώσος “επέστρεψε”, αλλά ο Στέφανος έδειξε ψυχραιμία και πήρε το πρώτο σετ, βγάζοντας… κραυγή χαράς!

Ο Μεντβέντεφ μπήκε στο δεύτερο σετ αποφασισμένος να το πάρει, αλλά ο Τσιτσιπάς τον κόντραρε στα… ίσα και έχασε στις λεπτομέρειες το break (ο Ρώσος έφτασε με μεγάλη δυσκολία το 4-3). Ο Έλληνας τενίστας κράτησε το σερβίς του και έκανε τελικά το break που έψαχνε (4-5) και τελικά πήρε και το τελευταίο που του έδωσε τη νίκη.

Πηγή: newsit.gr