Μπαρτσελόνα-Ρεάλ 1-1: Στο Μπερναμπέου κρίνεται η πρόκριση

Με τους Μέσι και Μπέιλ να μένουν για 60 λεπτά στον πάγκο και πρωταγωνιστές στους σκόρερ Μάλκομ και Λούκας Βάθκεθ η Μπαρτσελόνα και η Ρεάλ Μαδρίτης έμειναν στο 1-1, στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ισπανίας.

Το τελικό 1-1 ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Ρεάλ ήταν δίκαιο, αφήνοντας ανοικτή την υπόθεση πρόκριση για τη ρεβάνς όπου θα λύσουν τις διαφορές τους για πρόκριση στον τελικό στις 27 Φεβρουαρίου στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Η «βασίλισσα» ήταν καλύτερη στο πρώτο μισάωρο και θα μπορούσε να σκοράρει παραπάνω από ένα γκολ που βρήκε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Ασένσιο από ασίστ του Μπενζεμά. Μετά το 30’ η Μπαρτσελόνα ανέβηκε, είχε δοκάρι στο 32’ με τον Ράκιτιτς και ισοφάρισε στο 58’ με τον Μάλκομ μετά από σουτ του Σουάρες στο δοκάρι.

Ο Μέσι πέρασε στο ματς στο 63’, αλλά η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να γίνει όσο πιεστική θα έπρεπε για τη νίκη. Η Ρεάλ πήρε σχετικά άνετα το αποτέλεσμα και σε τρεις εβδομάδες, θα κριθούν τα πάντα για την πρόκριση στον τελικό του Κόπα Ντελ Ρέι.