Νίκη Τσιτσιπά – Εύσημα από Παυλόπουλο

Τον Ντομινίκ Τιμ νίκησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, με 2-1 στον τελικό των ATP Finals στο Λονδίνο. Το ματς με τον Αυστριακό ήταν συναρπαστικό με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και έφερε τον Έλληνα τενίστα την πολυπόθητη πρωτιά.

Με μεγάλη ανατροπή ο Στέφανος κατέκτησε έτσι τον 4ο και μεγαλύτερο τίτλο της καριέρας του στην O2 Arena, και έγινε ο έκτος νεότερος πρωταθλητής στην 50ετή ιστορία του τουρνουά.

Παρά το γεγονός πως έχασε το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες, o Έλληνας πρωταθλητής έκανε επίδειξη δύναμης στο 2ο σετ και στο 3ο προηγήθηκε.

Αυτή ήταν η 3η νίκη του Τσιτσιπά κόντρα στον Αυστριακό αντίπαλο του και έτσι ανέβασε το ρεκόρ του σε 9-8 για φέτος κόντρα σε αθλητές της πρώτης δεκάδας. Να σημειωθεί πως στην κορυφαία διοργάνωση του τένις ATP Finals στο Λονδίνο αγωνίζονται κάθε χρόνο οι οχτώ πρώτοι τενίστες της παγκόσμιας κατάταξης.

Δήλωση του Παυλόπουλου για τη νίκη Τσιτσιπά

“Με την μεγαλειώδη νίκη σου, αποτέλεσμα του απαράμιλλου ταλέντου σου και της αδάμαστης θέλησής σου, από την μια πλευρά πιστοποίησες ότι πλησιάζεις, ολοένα και περισσότερο, στην κορυφή του παγκόσμιου τένις. Και, από την άλλη πλευρά, απέδειξες, στο διεθνές αθλητικό στερέωμα και όχι μόνο, τι σημαίνει Ελλάδα και τι σημαίνει πραγματικός Έλληνας”, αναφέρει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπιος Παυλόπουλος στο συγχαρητήριο μήνυμά του προς τον Στέφανιο Τσιτσιπά.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ