Νόρκεπινγκ για κορυφή με 2.05 και παιχνίδι με τα γκολ

Από το πρόγραμμα της Δευτέρας (03/08), ξεχωρίζει η 12η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Σουηδίας.

Γράφει ο Γιώργος Μπορμπουδάκης

Δύο αναμετρήσεις με έντονο ενδιαφέρον με τα ζευγάρια Νόρκεπινγκ-Μιάλμπι και Έλφσμποργκ-Σίριους. Πάρτι τίτλου στην Ελβετίας, με την πρωταθλήτρια Γιουνγκ Μπόις να υποδέχεται τη Σεντ Γκάλεν.

ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ – ΜΙΑΛΜΠΙ (20:00)

*Mατς για τη 12η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Σουηδίας

Η Νόρκεπινγκ ήρθε ισόπαλη με το χορταστικό 3-3 στην έδρα της Φάλκενμπεργκ. Αποτέλεσμα που κρίνεται απογοητευτικό, ωστόσο ισοφάρισε με πέναλτι στις καθυστερήσεις και θα πρέπει να αισθάνεται ευχαριστημένη. Μετά από 11 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα Σουηδίας, έχει απολογισμό: επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα. Μετά την Κυριακάτικη νίκη της Μάλμε υποχώρησε στη δεύτερη θέση, απέχει στο -1 από την κορυφή και σε περίπτωση νίκης θα επιστρέψει σε θέση οδηγού. Δεν προέκυψαν νέα προβλήματα τραυματισμών, σταθερά εκτός πλάνων τρεις μακροχρόνιοι. Η Μιάλμπι προέρχεται από εντός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στην Κάλμαρ, σε παιχνίδι που απώλεσε προβάδισμα δύο τερμάτων. Ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις, έχασε την ευκαιρία να πάρει το τρίποντο και το αγνοεί πλέον για τέσσερις σερί αγωνιστικές. Θα παραταχθεί χωρίς τον Γκούσταφσον (βασικός μέσος), που δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής λόγω τιμωρίας.

ΠΡΟΒΛΕΨΗ: Πανίσχυρη εντός έδρας η Νόρκεπινγκ και χωρίς περιθώρια για άλλες απώλειες. Η Μιάλμπι δεν πατάει καθόλου καλά και ειδικά το τελευταίο διάστημα, δύσκολα θα κάνει την έκπληξη και να φύγει με θετικό αποτέλεσμα. Φυσιολογικά σε χαμηλά επίπεδα ο άσος, για κάτι παραπάνω πάμε με το συνδυαστικό 1+Over 2.5 γκολ σε απόδοση 2.05 στο Stoiximan.

Νόμιμο παιχνίδι στο Novibet Casino.

ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ – ΣΙΡΙΟΥΣ (20:00)

*Αναμέτρηση για τη 12η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Σουηδίας

Έλφσμποργκ προέρχεται από εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 3-3 απέναντι στη Βάρμπεργκ. Ισοφαρίστηκε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, απέτυχε να επέκτεινε το νικηφόρο σερί σε τρία παιχνίδια και ταυτόχρονα να βρεθεί σε απόσταση βολής από την κορυφή. Καταλαμβάνει την 4η θέση με 20 βαθμούς, απέχει στο -5 από την πρωτοπόρο Μάλμε, αλλά έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Το Over 2.5 γκολ εμφανίστηκε στις τέσσερις από τις πέντε τελευταίες αγωνιστικές. Δεν υπάρχουν προβλήματα απουσιών και θα παραταχθεί πρακτικά πλήρης. Η Σίριους ηττήθηκε 5-2 εντός έδρας από τη Μάλμε, σε αναμέτρηση που το πάλεψε στα ίσια και άξιζε καλύτερης τύχης. Ισοφαρίστηκε στο 65ο λεπτό και στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, δέχθηκε τρία τέρματα. Απέτυχε να κρατήσει το μηδέν για τέσσερις σερί υποχρεώσεις, πιο πρόσφατη φορά στις 11/07. Σταθερά εκτός αποστολής δύο μακροχρόνια τραυματίες.

ΠΡΟΒΛΕΨΗ: Η Έλφσμποργκ υπερέχει σε ποιότητα και λύσεις, αλλά στα μετόπισθεν κρίνεται ανάξια εμπιστοσύνης. Η Σίριους παίζει ανοιχτά, σε γενικές γραμμές τα δίνει όλα και παλεύει τα παιχνίδια. Ζευγάρι που λογικά θα κυμανθεί σε υψηλό τέμπο και με ευκαιρίες εκατέρωθεν, επιλογή το Over 2.5 γκολ με απόδοση 1.72 στην Bet365.

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΙΣ – ΣΕΝΤ ΓΚΑΛΕΝ (20:00)

*Παιχνίδι για την 36η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Ελβετίας

Η Γιουνγκ Μπόις επικράτησε 1-0 στην έδρα της Σιόν, πετυχαίνοντας πέμπτο σερί τρίποντο. Έχει εξασφαλίσει και μαθηματικά το φετινό πρωτάθλημα, που ήταν το τρίτο σε ισάριθμες σεζόν στην Ελβετία. Μπροστά της έχει στον στόχο του Κυπέλλου, βρίσκεται στα προημιτελικά και την Πέμπτη (06/08) δοκιμάζεται στην έδρα της Λουκέρνης. Στο αγωνιστικό κομμάτι παραμένει σταθερά εκτός ο έμπειρος Οαρό (επιθετικός), λόγω τραυματισμού. Η Σεντ Γκάλεν διέλυσε με σκορ 6-0 τη Ξαμάξ εντός έδρας, σε αναμέτρηση χωρίς βαθμολογικό κίνητρο. Οι τέσσερις βαθμολογικές απώλειες στις επτά τελευταίες αγωνιστικές, στοίχησαν στη μάχη του τίτλου και θα τερματίσει στη δεύτερη θέση.

ΠΡΟΒΛΕΨΗ: Τα πάντα έχουν κριθεί, η Γιουνγκ Μπόις θέλει να επιβεβαιώσει για ακόμα μία φορά την κυριαρχία της. Η Σεντ Γκάλεν θα παίξει χωρίς άγχος, σε παιχνίδι που δύσκολα θα μείνει το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Ποντάρισμα στο Over 3.5 γκολ, που προσφέρεται με απόδοση 1.64 στη Winmasters.