ΟΦΗ – ΠΑΟΚ 1-1: Έχασε βαθμούς ο «δικέφαλος» του βορρά στην Κρήτη

Ο ΠΑΟΚ κρατούσε τη νίκη στα χέρια του στο “Γεντί Κουλέ” με το γκολ του Νάρεϊ στο 8ο λεπτό όμως ο ΟΦΗ τον δάγκωσε στο φινάλε, με τον Διαμαντή να γράφει το τελικό 1-1 με δυνατή κεφαλιά στο δωδέκατο λεπτό των καθυστερήσεων.

Απίστευτες σκηνές άγριας ομορφιάς και αποθέωσης του ποδοσφαίρου στην Κρήτη για την 5η αγωνιστική της Super League! Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 8′ με εξαιρετικη προσπάθεια και γκολ του Νάρεϊ και είχε τον έλεγχο της κατάστασης στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα όμως το φινάλε βρήκε τον ΟΦΗ να μην εγκαταλείπει την προσπάθεια για την ισοφάριση και να δικαιώνεται με έναν απίστευτο τρόπο.

Αυτή ήρθε στο δωδέκατο λεπτό των καθυστερήσεων, με τους Κρητικούς να κερδίζουν κόρνερ στην τελευταία τους ευκαιρία για να πάρουν κάτι από το ματς, τον Θοράρινσον να αναλαμβάνει την εκτέλεση από τα αριστερά και τον Διαμαντή να κερδίζει την κεφαλιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή, για να νικήσει τον Κοτάρσκι και να δώσει έναν τεράστιο πόντο στην ομάδα του, τόσο από βαθμολογική όσο και από ψυχολογική άποψη.

Αυτός ήταν ο πρώτος φετινός κερδισμένος βαθμός για την ομάδα του Νίκου Νιόπλια εντός έδρας μετά από τις δύο αποτυχίες απέναντι σε Παναθηναϊκό και Παναιτωλικό ενώ στον αντίποδα ο ΠΑΟΚ απέτυχε να πάρει το τρίποντο και στη δεύτερη φετινή εξόρμησή του, μετά το 0-0 με τον συμπολίτη του Άρη στο “Κλεάνθης Βικελίδης”.

Στο πρώτο μέρος το ματς ήταν πολύ καλό, είχε γρήγορο ρυθμό, φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και αρκετές μονομαχίες, με τον ΠΑΟΚ να έχει πάντως την ουσία που είναι το γκολ.

Αυτό σημειώθηκε στο 8ο λεπτό για τον Δικέφαλο, με τον Βιεϊρίνια σε ρόλο δημιουργού και τον Νάρεϊ να γίνεται εκτελεστής, κατεβάζοντας εξαιρετικά τη μπάλα με το στήθος και εκτελώντας τον Στίβενς με υπέροχο σουτ με το αριστερό στην κίνηση.

Αντίθετα με ό,τι συνέβη στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο η κατάσταση άλλαξε άρδην, με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά (έπαιξε ρόλο κα η επτάλεπτη διακοπή λόγων καπνογόνων που άναψαν στην κερκίδα και δημιούργησαν μία ομιχλώδη ατμόσφαιρα) και τον ΟΦΗ να μοιάζει να μην έχει λύσεις στην επίθεση, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που βρήκε χώρους στην κόντρα και δημιούργησε αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ.

Δεν μπόρεσε όμως να βρει το δεύτερο γκολ για να καθαρίσει το ματς, παρά τις καλές ευκαιρίες που έφτιαξε από το 80′ μέχρι το 90′ και έμελε να το πληρώσει πολύ ακριβά στο φινάλε. Για την ακρίβεια στο δωδέκατο λεπτό των καθυστερήσεων, με τους Κρητικούς να πιστεύουν στο θαύμα της ισοφάρισης και να το βρίσκουν, με τον Διαμαντή να γίνεται ο ήρώας τους και ταυτόχρονα δήμιος για τους Θεσσαλονικείς, χαρίζοντας τον τέταρτο βαθμό στο πρωτάθλημα για την ομάδα του και αφήνοντας τον Δικέφαλο στο -4 από την κορυφή της βαθμολογίας και τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

ΟΦΗ: Στίβενς, Διαμαντής, Βούρος, Πασαλίδης (62′ Ντουρμισάι), Λάρσον, Μπαλογιάννης (79′ Θοράρινσον), Περέα (84′ Στάικος), Μεγιάδο, Ντίκο, Ντιουσέ, Γκερέρο (84′ Μπιφουμά)

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Βιεϊρίνια (25′ Τσαούσης), Κούρτιτς (80′ Σβαμπ), Ντάντας, Αουγκούστο (72′ Ελ Καντουρί), Ζίβκοβιτς, Νάρεϊ, Ολιβέιρα (72′ Τόμας)

Πηγή: sport24.gr