Η αγωνιστική δράση των Ολυμπιακών Αγώνων συνεχίζεται και σήμερα. Η ημέρα είναι γεμάτη από ελληνικές συμμετοχές. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε ήδη την προσπάθεια του τα ξημερώματα με νίκη και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Ολυμπιακού Τουρνουά τένις.
Επίσης, Ο Έλληνας πρωταθλητής του πινγκ πονγκ αποκλείστηκε, καθώς ηττήθηκε με 4-3 σετ από τον Νοτιοκορεάτη Γιούνγκσικ Ζέουνγκ. Ο Αλέξης Ντανατσίδης έμεινε εκτός Ολυμπιακών Αγώνων, καθώς ηττήθηκε από τον Καναδό Βαλουά Φορτιέ στην κατηγορία των 81 κιλών στο Τζούντο.
Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα:
ΤΡΙΤΗ 27 ΙΟΥΛΙΟΥ
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Tokyo Aquatics Centre
800μ. ελεύθερο ανδρών – Προκριματικές σειρές
-Δεύτερη σειρά (14:21): Δημήτρης Μάρκος
ΤΕΝΙΣ
Ariake Tennis Centre Court
-Δεύτερος γύρος μονό ανδρών (05:00): Στέφανος Τσιτσιπάς εναντίον του Φράνσις Τιαφόε (ΗΠΑ) – Άνετα ο Τσιτσιπάς νίκησε τον Τιαφό με 2-0
-Τρίτος γύρος μονό γυναικών (09:00): Μαρία Σάκκαρη εναντίον της Αλίνα Σβιτόλινα (Ουκρανία)
ΠΟΛΟ
Tatsumi Water Polo Centre
-Αγώνας A’ ομίλου (09:30): Ιταλία – Ελλάδα
ΤΖΟΥΝΤΟ
Nippon Budokan Mat 1 (05:00-09:30)
-Κατηγορία -81κ. ανδρών: Προκριματικός γύρος: Αλέξης Ντανατσίδης εναντίον Αντουάν Βαλουά-Φορτιέ (Καναδάς) – Ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε από τον Καναδό Βαλουά Φορτιέ στην κατηγορία των 81 κιλών.
ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ
Tokyo Metropolitan Gym (Table 1)
-Μονό ανδρών: Τρίτος γύρος (04:00): Παναγιώτης Γκιώνης εναντίον του Γιούνγκσικ Ζέονγκ (Ν. Κορέα) – Ο Έλληνας πρωταθλητής του πινγκ πονγκ αποκλείστηκε στον τρίτο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά, καθώς ηττήθηκε με 4-3 σετ από τον Νοτιοκορεάτη Γιούνγκσικ Ζέουνγκ
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Fujisawa
-Laser Radial Γυναικών – Ιστιοδρομίες 5-6 (06:05): Βασιλεία Καραχάλιου – ιστιοδρομία 5
Kamakura
-Finn Ανδρών: Ιστιοδρομίες 1-2 (07:05): Ιωάννης Μιτάκης – ιστιοδρομία 1
Δείτε αναλυτικά τις τηλεοπτικές μεταδόσεις από την ΕΡΤ:
ΕΡΤ1
3:00 BEACH VOLLEY, ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ
5:00 ΤΙΑΦΟΟΥ – ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ, ΤΕΝΙΣ
9:00 ΣΑΚΚΑΡΗ – ΣΒΙΤΟΛΙΝΑ, ΤΕΝΙΣ
11:00 ΤΕΛΙΚΟΙ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 4ΗΣ ΗΜΕΡΑΣ
ΕΡΤ2
0:30 ΤΡΙΑΘΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΖΑΠΙΝΓΚ)
3:00 ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΡΩΣΙΑ – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
4:00 ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ: ΓΕΟΥΝΓΚ – ΓΚΙΩΝΗΣ 3ΟΣ ΓΥΡΟΣ ΑΝΔΡΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
4:30 ΤΕΛΙΚΟΙ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗΣ: 10Μ ΑΕΡΟΒΟΛΟ
5:00 ΤΖΟΥΝΤΟ: ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16, 81 ΚΙΛΑ ΑΝΔΡΩΝ (ΖΑΠΙΝΓΚ)
8:30 ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ: ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ
9:00 ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ: 10Μ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
9:15 ΤΕΛΙΚΟΙ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗΣ: 10Μ ΑΕΡΟΒΟΛΟ
10:00 ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ: 59 ΚΙΛΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΖΑΠΙΝΓΚ)
11:00 ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ – ΤΕΛΙΚΟΙ ΤΖΟΥΝΤΟ: 81 ΚΙΛΑ ΑΝΔΡΩΝ – 63 ΚΙΛΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΖΑΠΙΝΓΚ)
13:45 ΕΝΟΡΓΑΝΗ: ΤΕΛΙΚΟΣ (ΟΜΑΔΙΚΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ)
ΕΡΤ3
3:00 ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΙΑΠΩΝΙΑ – ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ
4:30 ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: ΤΕΛΙΚΟΙ 4ΗΣ ΗΜΕΡΑΣ
7:40 ΝΙΓΗΡΙΑ – ΗΠΑ, ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
9:30 ΠΟΛΟ: ΙΤΑΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ
10:45 ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΙΤΑΛΙΑ – ΤΟΥΡΚΙΑ
12:20 ΦΑΣΗ ΟΜΙΛΩΝ, ΜΠΑΣΚΕΤ 3X3
13:00 ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ 4ΗΣ ΗΜΕΡΑΣ
15:30 ΜΠΑΣΚΕΤ: ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ – ΚΙΝΑ
ΕΡΤSPORTS
4:00 ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ, Γ’ ΓΥΡΟΣ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ
8:30 ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ, Γ΄ΓΥΡΟΣ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΕΡΤSPORTS 2
3:00 ΡΩΣΙΑ – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ, ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
5:00 ΤΕΛΙΚΟΙ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗΣ: 10Μ ΑΕΡΟΒΟΛΟ
7:40 ΝΙΓΗΡΙΑ – ΗΠΑ, ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
10:45 ΙΤΑΛΙΑ – ΤΟΥΡΚΙΑ, ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
14:00 ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, 64 ΚΙΛΑ