ΠΑΟΚ – ΟΦΗ 4-1: Στα προημιτελικά ο “Δικέφαλος”

Στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος νίκησε τον ΟΦΗ σήμερα στο γήπεδο της Τούμπας με σκορ 4-1, μετά τη νίκη με 3-0 στον πρώτο αγώνα στο Ηράκλειο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 12΄με ατομική ενέργεια του Λάμπρου. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε τις επιθέσεις και στο 21ο λεπτό κέρδισε πέναλτι με τον Ακπόμ που μετέτρεψε σε γκολ ο Πέλκας. Οι Κρητικοί μείωσαν στο 28′ με σουτ του Κοροβέση.

Στο β΄ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πέτυχε άλλα δυο γκολ. Με τον Πέλκα στο 55΄ σε μια φάση διαρκείας κι αφού ο Λάμπρου σημάδεψε το δοκάρι.

Το 4-1, έγινε με τον Σφιντέρσκι στο 80΄που είχε πριν από δυο λεπτά στον αγώνα.

Κάρτες: Μιχαϊλίδης, Μπολάκης, Μαρινάκης

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βαρέλα (74΄ Μιχαϊλίδης), Ινγκασον, Ροντρίγκο, Γιαννούλης, Ντοούγκλας, Μαουρίσιο (59΄Εσίτι), Λάμπρου, Στοχ (78΄Σβιντέρσκι), Πέλκας, Άκπομ

ΟΦΗ: Γουάλεϊ, Κοροβέσης (46 ΄Μπράουν), Κ. Γιαννούλης, Νάστος, Μαρινάκης, Μπολάκης, Στάικος (69΄Μεγιάδο) , Σουρνάκης, Νοικοκυράκης, Φερέιρα (83΄Βαζ), Μάνος