Ρεφάρει στο Κύπελλο η Γιουνάιτεντ, με απουσίες η Ομόνοια

Τοπικό ντέρμπι στην Κύπρο, με την τυπικά γηπεδούχο Ομόνοια να έχει πολλές απουσίες. Διέξοδος το Κύπελλο για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, οφείλει να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα.

Copa Africa 2022: Όλες οι πληροφορίες

1. Ομόνοια – Ολυμπιακός Λευκ. (19:00)

Περνάμε στην Κύπρο και την αναμέτρηση μεταξύ των συγκάτοικων της Λευκωσίας. Μακριά από τα στάνταρ που την έχουμε συνηθίσει η Ομόνοια φέτος, δεν έχει εξασφαλίσει καν θέση στην πρώτη εξάδα ενόψει των πλέι οφ. Πολλά τα προβλήματα για τον κόουτς Μπεργκ, καθώς είναι διψήφιος ο αριθμός των παιχτών που λείπουν. Ντεμπούτο στον πάγκο του Ολυμπιακού Λευκωσίας θα κάνει ο Λούκας Αλκαράθ (πέρασμα από Άρη). Καλά τα αγωνιστικά νέα για τον Ισπανό τεχνικό, ο οποίος δεν υπολογίζει στον νεοφερμένο φορ Μανιά.

➥ Ο Ολυμπιακός μπορεί να εκμεταλλευτεί τις απουσίες της Ομόνοιας και να πάρει θετικό αποτέλεσμα. Το σετ μάς επιτρέπει να πάμε και σε πιο αμυντική επιλογή, καλυπτόμενοι και σε οριακή ήττα. Το διπλό με χάντικαπ +1 γκολ πληρώνει 1.72.

1. Μάν. Γιουνάιτεντ – Άστον Βίλα (21:55)

Νοκ άουτ αναμέτρηση για τη φάση των «64» στο Κύπελλο Αγγλίας, με παράταση και (αν χρειαστεί) πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο. Με το… αριστερό μπήκε στο νέο έτος η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ηττήθηκε εντός από τη Γουλβς. Η άσχημη πορεία της στο πρωτάθλημα δεν της επιτρέπει να αδιαφορήσει για το Κύπελλο. Η Άστον Βίλα είχε κάνει τη ζημιά στην αντίπαλό της στο πρωτάθλημα (0-1 στο «Ολντ Τράφορντ») και φιλοδοξεί να την επαναλάβει. Δεν είναι διαθέσιμο το νέο μεταγραφικό της απόκτημα, ο παιχταράς Κοουτίνιο.

➥ Υπάρχει έντονη πίεση στους γηπεδούχους, μια νίκη (και παράλληλα πρόκριση) θα φέρει ηρεμία. Ο άσος στο 1.72.