Ρίσκο με το 3.30 στο ντέρμπι των Βάσκων

Το πρόγραμμα της Πέμπτης (31/12) περιέχει δύο αναμετρήσεις από τη 16η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Ισπανίας. Το μεσημέρι, διεξάγεται το ντέρμπι των Βάσκων, με την Μπιλμπάο να υποδέχεται την ντεφορμέ Σοσιεδάδ. Αργότερα, η Οσασούνα φιλοξενεί την Αλαβές, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για την παραμονή στην κατηγορία.

Δείτε εδώ τις καλύτερες στοιχηματικές εταιρίες για το 2021.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ – ΣΟΣΙΕΔΑΔ (15:00)

Η Μπιλμπάο αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 στην εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στη Βιγιαρεάλ. Προηγήθηκε στο 19ο λεπτό, στη συνέχεια δέχθηκε αρκετή πίεση και προσπάθησε να διαφυλάξει το αποτέλεσμα. Ισοφαρίστηκε στο 74′ και το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο σε γενικές γραμμές, με βάση την εικόνα της ομάδας. Μέτρια πορεία μετά από το πέρασμα 15 αναμετρήσεων στην ισπανική Λα Λίγκα, βρίσκεται στη μέση του βαθμολογικού πίνακα. Μετράει μόλις μία νίκη στις έξι τελευταίες αγωνιστικές, με απολογισμό: τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες. Σε αυτό το διάστημα δέχθηκε τουλάχιστον από ένα γκολ σε πέντε αναμετρήσεις.

Η Σοσιεδάδ ηττήθηκε εντός έδρας με σκορ 2-0 από την ανώτερη και πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης. Νωχελική εμφάνιση, δέχθηκε από ένα γκολ σε καίρια χρονικά διαστήματα (49′, 74′) και απέτυχε να βγάλει την παραμικρή αντίδραση. Τρίτη διαδοχική αγωνιστική που δεν πήρε βαθμό, συμπλήρωσε έξι αγωνιστικές χωρίς νίκη με απολογισμό: τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες. Για να βρούμε την τελευταία νίκη στη Λα Λίγκα θα πρέπει να ανατρέξουμε στις 22/11 και το εκτός έδρας 1-0 επί της Κάντιθ. Με Under 2.5 Goal ολοκληρώθηκαν οι έξι από τις οκτώ πρόσφατες υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα.

ΠΡΟΒΛΕΨΗ: Μπιλμπάο και Σοσιεδάδ κοντράρονται στο ντέρμπι των Βάσκων, με στόχο να κλείσουν θετικά το 2020. Αμφότερες συνεχίζουν να παραμένουν ασταθείς και καμία από τις δύο δεν εμπνέει σιγουριά. Αναμένεται μάχη και στο τέλος δεν αποκλείουμε το σενάριο να υπάρξει συμβιβασμός. Αξίζει το ρίσκο στην επιλογή της ισοπαλίας, με απόδοση 3.30 στο Stoiximan.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ – ΑΛΑΒΕΣ (17:15)

Η Οσασούνα έμεινε στο εκτός έδρας 2-2 με αντίπαλο την Έλτσε, σε αναμέτρηση που κάλλιστα θα μπορούσε να πάρει το τρίποντο. Προηγήθηκε δύο φορές, ισοφαρίστηκε σε ισάριθμες περιπτώσεις (47′, 78′) και απώλεσε την ευκαιρία για κάτι καλύτερο. Παρέμεινε χωρίς τρίποντο για όγδοη διαδοχική αγωνιστική στην ισπανική Λα Λίγκα, με απολογισμό: δύο ισοπαλίες και έξι ήττες. Σε αυτό το διάστημα απέτυχε να κρατήσει το μηδέν σε όλες τις περιπτώσεις, τελευταία φορά που τα κατάφερε στις 24/10. Συνεχίζει να βρίσκεται σε θέση υποβιβασμού και θα δώσει τεράστια μάχη για να παραμείνει στην κατηγορία. Εκτός αποστολής ο τιμωρημένος Ινίγο Πέρεθ (βασικός χαφ).

Η Αλαβές νίκησε εντός έδρας με σκορ 2-1 την Έιμπαρ και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα. Βρέθηκε να χάνει στο 4ο λεπτό, κατάφερε πριν βγει το ημίχρονο να ανατρέψει την κατάσταση και διατήρησε μέχρι τέλους το προβάδισμα. Πρώτη επιτυχία μετά από τρεις (μία ισοπαλία, δύο ήττες) αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα. Μάλιστα στο προηγούμενο διάστημα έμεινε άσφαιρη, δηλαδή είχε να σκοράρει για περισσότερα από 270 αγωνιστικά λεπτά. Απέτυχε να κρατήσει το μηδέν στις επτά από τις οκτώ πρόσφατες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα, δείγμα της σερί αμυντικής αστάθειας.

ΠΡΟΒΛΕΨΗ: Αμφότερες δεν πείθουν αγωνιστικά, σε αναμέτρηση που όλα τα σημεία μοιάζουν ανοιχτά και κανένα αποτέλεσμα δεν θα προκαλέσει εντύπωση. Η ανάγκη των δύο ομάδων για θετικό αποτέλεσμα, περιμένουμε να τις ωθήσουν σε αρκετά ρίσκα κατά τη διάρκεια του ματς. Επιλογή το ασιατικό Over 2.25 Goal με απόδοση 2.06 στο Stoiximan.