Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας ο ΠΑΟΚ!

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στις 21/5, πέρασε απόψε ο ΠΑΟΚ!

Το 0-0 της Τούμπας τα άφηνε όλα ανοιχτά για τη ρεβάνς, η οποία πήγε τελικά στην παράταση αφού στο 90λεπτο δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε ο Ολυμπιακός ούτε ο ΠΑΟΚ.

Όπως στον πρώτο αγώνα την περασμένη εβδομάδα, έτσι και τώρα, οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προσπαθούσαν και πάλι από τη δεξιά πλευρά κυρίως να επιτεθούν, προκαλώντας πρόβλημα στην άμυνα των ασπρόμαυρων. Και όπως την προηγούμενη εβδομάδα, έτσι και τώρα, οι καλές φάσεις έλειπαν.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ήταν καλύτερη αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν και καλή, απέναντι σε αυτή του Ραζβάν Λουτσέσκου που είχε βασικά ως στόχο να χαλάσει το παιχνίδι του αντιπάλου και από εκεί και πέρα να βρει κάποια αντεπίθεση για να κάνει τη ζημιά. Όσο κι αν την έψαχνε αυτή την αντεπίθεση, όμως, δεν την έβρισκε.

Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι βρήκαν τη μεγάλη ευκαιρία στο 41′, όταν ο Εμβιλά με πολύ ωραία μπαλιά βρήκε τον Μασούρα, αλλά αυτός δεν κατάφερε από κοντά να νικήσει τον Πασχαλάκη, ο οποίος απέκρουσε και έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 0-0.

Το 0-0 της Τούμπας τα άφηνε όλα ανοιχτά για τη ρεβάνς, η οποία πήγε τελικά στην παράταση αφού στο 90λεπτο δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε ο Ολυμπιακός ούτε ο ΠΑΟΚ. Στο έξτρα 30λεπτο, όμως, το έκαναν και οι δύο, με τους Πειραιώτες να ανοίγουν το σκορ με πέναλτι του Ελ Αραμπί στο 105′ και τους Θεσσαλονικείς να ισοφαρίζουν στο 108′ με τον Τσόλακ και να παγώνουν το Καραϊσκάκη, παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό στις 21 Μαΐου.

Το παιχνίδι, βασικά, δεν ήταν καλό στο πρώτο μέρος και η κατάσταση δεν ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα του δεύτερου, με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο κινητικός αλλά να μην καταφέρνει τίποτα δημιουργικά. Τουλάχιστον μέχρι το 66′, όταν ο Μιτρίτσα, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή τέσσερα λεπτά νωρίτερα, έκανε ωραίο συρτό σουτ αλλά ωραία ήταν και η απόκρουση του Βατσλίκ.

Αυτή, όπως αποδείχθηκε, ήταν η φάση που… ξύπνησε τις δύο ομάδες, με αποτέλεσμα στη συνέχεια να έρθουν και οι μεγάλες ευκαιρίες. Η πρώτη ήταν για τους Θεσσαλονικείς στο 72′, με τον Ζίβκοβιτς να κλέβει μετά το λάθος του Σισέ και να δίνει στον Λύρατζη, ο οποίος όμως νικήθηκε από τον Βατσλίκ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να πλησιάσει στο γκολ με Μασούρα και Ροντρίγκες, αλλά ο πρώτος δεν κατάφερε να σουτάρει από πολύ καλή θέση, ενώ ο δεύτερος σούταρε αλλά είδε τον Πασχαλάκη να αποκρούει.

Το παιχνίδι είχε πάρει ξαφνικά φωτιά, ο Μαρτίνς έκανε αλλαγές, ο Λουτσέσκου τον ακολούθησε και στο 83′ ο Σοάρες πήγε για το 0-1 με γκολάρα από το κέντρο αλλά ο Βατσλίκ απέκρουσε, όπως έκανε και στο 85′ σε σουτ του Μιτρίτσα, ο οποίος στάθηκε άτυχος αφού αμέσως μετά ένιωσε ενοχλήσεις και άφησε τη θέση του στον Τέιλορ.Ερυθρόλευκο προβάδισμα, ασπρόμαυρη ισοφάριση – πρόκριση
Ο ημιτελικός πήγε στην παράταση τελικά αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν σκόραρε στο 90λεπτο, με τους ερυθρόλευκους να μπαίνουν καλύτερα στο έξτρα 30λεπτο, να έχουν ευκαιρία στο 101′ με τον Α. Καμαρά και να κερδίζουν πέναλτι στο επόμενο λεπτό για ανατροπή του Ελ Αραμπί από τον Πασχαλάκη, με τον Μαροκινό φορ να εκτελεί στο 105’… αλα Πανένκα και να γράφει το 1-0!

Ο Ολυμπιακός είχε, πλέον, προβάδισμα πρόκρισης, αλλά αυτό πέρασε αμέσως μετά και συγκεκριμένα στο 108′ στον ΠΑΟΚ, αφού ο Σβαμπ βρήκε ωραία τον Ολιβέιρα και αυτός γύρισε για τον Τσόλακ, ο οποίος έκανε από κοντά το 1-1!

Πηγή: newsbeast.gr