Super League 1: Με το «δεξί» στα Play Out o Ατρόμητος

Ο Ατρόμητος επικράτησε με σκορ 2-0 του Ιωνικού στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Super League.

Ο Αγκιμπού Καμαρά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ο Έρλινγκμαρκ στο 90′ «κλείδωσε» τη νίκη.

Η ομάδα της Νίκαιας μπορεί να ήθελε το ματς παραπάνω στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία, ωστόσο, δεν τα κατάφερε και έτσι παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη.

Η εικόνα του αγώνα

Μετά από 19 λεπτά αγώνα και ενώ είχε μετρήσει ήδη μία χαμένη ευκαιρία στο 4΄ με τον Κλωναρίδη, ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ, όταν ο Καμαρά πλάσαρε από κοντά και έγραψε το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη δυο ευκαιρίες να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ (στο 30΄ με Ρομπάιγ και στο 33΄ με Γκονζάλες), χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη ο Ιωνικός πίεσε ψηλά και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά ο Γιαννιώτης είχε… κατεβάσει ρολά. Παρά τις διαδοχικές χαμένες ευκαιρίες των Νικαιωτών, όμως, ο Ατρόμητος ήταν αυτός που χαμογέλασε, καθώς στο 90΄ «κλείδωσε» το «τρίποντο» με τον Έρλινγκμαρκ, ο οποίος με κεφαλιά μετά από κόρνερ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτας, Ντε Μποκ, Κέσχριντα, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Γκονζάλες (67΄Φριντγιόνσον), Καμαρά (81΄Κούεν), Έρλινγκμαρκ, Κλωναρίδης (46΄Ροτάριου), Τζαβίδας (58΄Κιάρτανσον), Ρομπάϊγ (80΄Τζοβάρας).

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Σόουζα, Βαλεριάνος, Μύγας, Ρομάο, Λοβέρα (55΄Μασάς), Σάκιτς, Φαντιγκά (73΄Μάνος), Κάνιας, Σεμπά (81΄Καμπράλ), Μάντζης.

Πηγή: gazzetta.gr

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:

Θεσσαλονίκη: Εντυπωσιακό graffity στο ΠΑΜΑΚ στη μνήμη των θυμάτων των Τεμπών (ΦΩΤΟ)

Μαρία Τσάλλα: Η φωτογραφία που είχε η Ρωσίδα κατάσκοπος στην ελληνική ταυτότητά της