Superleague 1: Εύκολη νίκη του Βόλου επί της Λαμία με 3-0

Ο Βόλος νίκησε με 3-0 την Λαμία στο Πανθεσσαλικό, σε ματς για την 3η αγωνιστική των play out της Superleague 1 και… σώζεται και βαθμολογικά. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται πλέον σε τρομερά δεινή θέση. Τρία δοκάρια στην αναμέτρηση, τα δυο από τους γηπεδούχους.

Με τη νίκη αυτή, ο Βόλος έφτασε τους 34 βαθμούς και εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία του στη Superleague 1 της νέας σεζόν. Την ίδια στιγμή, η Λαμία παρέμεινε στους 21 βαθμούς και στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Βόλος είχε καλύτερη εικόνα στο πρώτο ημίχρονο από την Λαμία και στην κορυφαία του στιγμή, είχε δοκάρι στο 12′ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φερντάντες.

Η Λαμία μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 53′ είχε δοκάρι, με τον Σιμόν να πιάνει σουτ από τη γωνία της μικρής περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο. Στη φάση υπήρξαν διαμαρτυρίες και για πέναλτι.

Ο Βόλος άνοιξε, πάντως, ανέβασε… στροφές και άνοιξε το σκορ. Στο 72′ ο Άλχο έκανε υπέροχη σέντρα από τα δεξιά, βρίσκοντας τον Μπαρτόλο στην καρδιά της περιοχής των φιλοξενούμενων, με τον Αργεντινό εξτρέμ να στέλνει με μονοκόμματο σουτ την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι για το 1-0.

Ένα λεπτό μετά, οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Φαν Βέερτ. Η Λαμία έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 87′ με τον Σιμόν και τελικά στο 90+1′ δέχθηκε ένα ακόμα γκολ, με τον Ροσέρο να διαμορφώνει το 2-0 με διαγώνιο τελείωμα. Το τελικό 3-0 έγινε στο 90+5′ από τον Φεράρι.