Τελικός EURO 2020: Ιταλία – Αγγλία (ΣΥΝΕΧΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ)

Η ώρα του μεγάλου τελικού του Euro 2020 ανάμεσα σε Ιταλία – Αγγλία, έφτασε!

Update  00.53 Ο Σάκα αστοχεί και λήγει το ματς στα πέναλτι υπέρ της Ιταλίας με 3-2.

Update 00.46 O Mπεράρντι εκτελεί το πρώτο πέναλτι και κάνει το 1-0

Update 00.45 Η Ιταλία θα εκτελέσει πρώτη, καθώς κέρδισε στο στρίψιμο του νομίσματος

Update 00.40: Ο τελικός θα κριθεί στα πέναλτι

Update 00.22: Άρχισε το δεύτερο μέρος της παράτασης.

Update 23:30: Στο 67′ ο Μπονούτσι ισοφαρίζει 1-1 και οδηγεί το ματς στην παράταση.

Update: Ο τελικός του Euro 2020 αρχίζει ιδανικά για την Αγγλία, η οποία ανοίγει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με σουτ του Σο στην κίνηση.

Ο Τρίπιερ ήταν αυτός που σέντραρε από δεξιά και ο Σο με σουτ στο πίσω δοκάρι νίκησε τον Ντοναρούμα και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ.

Ο στόχος είναι ένας: Η κατάκτηση της κούπας στο «Γουέμπλεϊ». Ένα είναι το μεγάλο ερώτημα των φίλων του ποδοσφαίρου, «It’s coming home» ή «It’s coming… Rome»;  Από το θρίαμβό στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1966, στο παλιό «Γουέμπλεϊ», τα «τρία λιοντάρια» έχουν αποτύχει να κερδίσουν σε πέντε εμφανίσεις τους σε ημιτελική φάση μεγάλης διοργάνωσης (στα EURO 1968 και 1996, στα Μουντιάλ 1990 και 2018 και στο Nations League 2019). Ο μοναδικός τίτλος σε EURO που έχει κατακτήσει η Ιταλία… χάνεται στο μακρινό 1968, όταν ήταν η «οικοδέσποινα» της διοργάνωσης. Έκτοτε, οι «ατζούρι» ηττήθηκαν στους τελικούς του 2000 και του 2012, αν και στο πέρασμα των χρόνων κατάφεραν να στεφθούν παγκόσμιοι πρωταθλητές ακόμα δύο φορές, από τις τέσσερις συνολικά.

Οι ενδεκάδες:
Ιταλία (Ρ. Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Κιελίνι, Μπονούτσι, Έμερσον, Μπαρέλα, Βεράτι, Ζορζίνιο, Κιέζα, Ιμόμπιλε, Ινσίνιε.
Αγγλία (Γκ. Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Μαγκουάιρ, Σο, Στόουνς, Τρίπιερ, Ράις, Φίλιπς, Μάουντ, Στέρλινγκ, Κέιν.