Τεράστια νίκη για τον ΠΑΟΚ και άλμα πρωτιάς στον όμιλο – Επικράτησε της Μπενφίκα με 76-74 (VIDEO)

Φοβερός ΠΑΟΚ επικράτησε με 76-74 κόντρα στη Μπενφίκα στο «Παλατάκι» για την 4η αγωνιστική του BCL.

Ο ΠΑΟΚ, αν και ξεκίνησε με άσχημο τρόπο το παιχνίδι, έκλεισε εντυπωσιακά καθώς πήρε τη νίκη με 76-74 επί της Μπενφίκα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

«Χρυσοί» σκόρερ για τους νικητές ο Μπελιάουσκας και ο Τσαϊρέλης. Ο πρώτος σημείωσε 20 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ ενώ ο Τσαϊρέλης πέτυχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Στο ξεκίνημά του ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ (0-6), ενώ πέτυχε το πρώτο του καλάθι μετά από 5 λεπτά με τον Τσαϊρέλη για το 13-11. Έπειτα, με τρίποντο του Σμιθ ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 12-14, αλλά οι Πορτογάλοι μετά το τάιμ άουτ τους, μπήκαν πιο ήρεμοι και με τρίποντα από Σίλβα και Γκόμες, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (14-22). Σταδιακά, η κατάσταση βελτιώθηκε. Πότε χάρη στον Μιχάλη Τσαϊρέλη και πότε χάρη στον Άντριου Χάρισον, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, επιστρέφοντας γρήγορα από το -9 (25-34 στο 16′).

Ο ΠΑΟΚ… επανήλθε στις κακές εκκινήσεις και στο δεύτερο ημίχρονο, είδε την συμπαγή, μυαλωμένη και δυνατή στα επιθετικά ριμπάουντ Μπενφίκα να προσπερνάει με 44-49 στο 25′, αλλά αντέδρασε και έκλεισε το δεκάλεπτο με 55-52.

Στην τελική ευθεία, οι παίκτες του Φώτη Τακιανού έχασαν διαδοχικές κατοχές, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να ανακτήσουν το προβάδισμα (70-71). Ο Κένταλ Σμιθ όμως, έκανε ένα βήμα μπροστά, την κατάλληλη στιγμή. Με δικό του σουτ, ο ΠΑΟΚ ανέκτησε το προβάδισμα (73-71) στα 40.3.

H αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με νίκη για τον Δικέφαλο του Βορρά και με 76-74. Με αυτήν του τη νίκη ο ΠΑΟΚ «πλησιάζει» προς την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 39-37, 55-52, 76-74.

ΠΑΟΚ: Μπελιάουσκας 20 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές), Γκίλμορ 9 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σχίζας, Σμιθ 13 (1), Τσαϊρέλης 15 (4/6 δίποντα, 7/9 βολές, 5 ριμπάουντ), Άλστον 3, Φρίντρικσον 3 (1/4 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Χάρισον 13 (1), Μαργαρίτης, Τσιακμάς.

Μπενφίκα: Μπρουσάρ 20 (4/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κάρτερ 9 (2/8 δίποντ, 5/10 βολές), Ντάγκλας 12 (2/7 τρίποντα), Γκόμες 11 (3/4 τρίποντα), Σίλβα 8 (1), Αλμέιδα 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές), Μπαρμπόσα, Μπεν Ρομντάν 2, Ντρέσελ 10 (2), Ρελβάο.