Βόλος – ΠΑΟ 3-1: Stop στο σερί των πρασίνων έβαλαν οι Θεσσαλοί με πρωταγωνιστή τον Φαν Βέερτ

Με ηγέτη και σκόρερ δύο τερμάτων τον Τομ Φαν Βέερτ ο Βόλος νίκησε 3-1 τον Παναθηναϊκό και έβαλε τέλος στο σερί των Πρασίνων, οι οποίοι ήταν άστοχοι, έκαναν μεγάλα αμυντικά λάθη και έπαιζαν από το 44′ με δέκα παίκτες λόγω αμφισβητούμενης αποβολής του Σάντσες.

Από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού ο Παναθηναϊκός ήταν το απόλυτο αφεντικό πάνω στο χορτάρι. Με την πίεση ψηλά έκλεβε μπάλες από τον Βόλο στο αμυντικό του τρίτο, είχε καλή λειτουργία στη δημιουργία και έφτανε με καλές προϋποθέσεις στα τελευταία μέτρα του γηπέδου αλλά οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν είχαν σωστές επιλογές στο τελείωμα των φάσεων, με αποτέλεσμα να σπαταλήσουν σημαντικές ευκαιρίες για να πιστοποιήσουν την ανωτερότητά τους.

Η σέντρα-σουτ του Παλάσιος στο 8᾽ βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, ένα λεπτό αργότερα ο Μακέντα με… φάτσα όλο το τέρμα σούταρε πάνω στα σώματα, οι δύο κεφαλιές του Βέλεθ δεν βρήκαν στόχο ενώ Μακέντα και Λούντκβιστ από πλεονεκτική θέση με το κεφάλι έστειλαν την μπάλα πάνω στο Κότνικ. Στο 30’ ο Αϊτόρ με γυριστό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής αστόχησε σε ένα παιχνίδι που… φώναζε πως ήταν θέμα χρόνου το γκολ για τον Παναθηναϊκό.

Ένα γκολ που τελικά το βρήκε ο Βόλος στο 34’, με τους γηπεδούχους μέχρι εκείνο το σημείο να είναι σε εντελώς παθητικό ρόλο και να σκοράρουν χάρη σε ένα ερασιτεχνικού επιπέδου λάθος του Κώτσιρα. Ο μπακ των πρασίνων γύρισε την μπάλα στον Μπρινιόλι με τόση δύναμη, ώστε ο Φαν Βεέρτ να την κλέψει και σε κενή εστία από πλάγια θέση να κάνει το 1-0 για τον Βόλο.

Η πλάστιγγα έγειρε πολύ υπέρ της θεσσαλικής ομάδας, όταν ακολούθησε και δεύτερο… ανέκδοτο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Αυτή την φορά από τον Ολλανδό διαιτητή, Χίγκλερ, ο οποίος απέβαλλε με απευθείας κόκκινη τον Σάντσες σε μία φάση όπου ο Μπαριέντος πέφτει με τα δύο πόδια προς την μπάλα και ο Αργεντινός μπακ του Τριφυλλιού που ήταν κάτοχός της, προσπάθησε να τον αποφύγει, χωρίς να κάνει κάτι το αντικανονικό.

Η κλάση του Φαν Βέερτ, η καθυστερημένη αντίδραση και ο Ορόζ

Στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, ο Βόλος κράτησε την μπάλα, διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που παρά τις αλλαγές του Γιοβάνοβιτς(Χατζηθεοδωρίδης, Βιτάλ, Ιωαννίδης) δεν μπορούσε να βγάλει αντίδραση και εγκλωβίστηκε από την άριστη ανασταλτική συμπεριφορά των γηπεδούχων.

Ο Βόλος ήταν ιδιαίτερα απειλητικός, είχε ένα δοκάρι με τον Τσοκάνη και χάρη στην ποιότητα του Φαν Βέερτ στο 76’ βρήκε και δεύτερο γκολ, με τον Ολλανδό φορ να… τσιμπάει την μπάλα ανάμεσα σε Βέλεθ και Σένκεφελντ.

Η αντίδραση του Τριφυλλιού ήρθε πολύ αργά. Μόλις στο 92’. Ο Σεμπάστιαν Παλάσιος από τα έντεκα βήματα μείωσε σε 2-1, το παιχνίδι θα αποκτούσε χαρακτήρα… θρίλερ στο φινάλε αλλά στο τελευταίο λεπτό, ο Ορόζ από πολύ μακριά, εκμεταλλεύθηκε την άστοχη έξοδο του Μπρινιόλι και με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Πηγή: gazzeta.gr

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:

Κωτσιόπουλος: Από αύριο 300 κλίνες Covid του ιδιωτικού τομέα στη μάχη της πανδημίας

Δήμος Παύλου Μελά: Τα αποτελέσματα των δημαιρεσιών

ΕΣΘ: Αύριο η «πρώτη» των εκπτώσεων-Δύσκολη περίοδος για προσδοκίες λέει ο πρόεδρος

Θεσσαλονίκη: Θύμα ξυλοδαρμού 17χρονος ποδοσφαιριστής του Άρη

Κυψέλη: Έρευνες στο σπίτι του άνδρα που πυροβολούσε στον αέρα – Τί βρέθηκε