Κυπελλούχος Ελλάδας ο Ολυμπιακός

Το επιθετικό «μπλακ-άουτ» του Παναθηναϊκού στην τέταρτη περίοδο (σημείωσε τους πρώτους πόντους του 2:36΄ πριν από τη λήξη), απόρροια της «ερυθρόλευκης» άμυνας και της… σιγής του Νεμάνια Νέντοβιτς, βοήθησαν τον Ολυμπιακό να επιστρέψει από το -12 (59-47 στο 25΄) και να στεφθεί Κυπελλούχος Ελλάδας για 10η φορά στην Ιστορία του και πρώτη από το 2011! Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 81-73 του πολυνίκη του θεσμού, στον τελικό του φάιναλ φορ στα «Δύο Αοράκια».

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 45-39, 67-58, 73-81

Με τον Ολυμπιακό να καλύπτει τα κενά του παιχνιδιού του μέσα από την ευστοχία του στην περιφέρεια, οι «ερυθρόλευκοι» ισορρόπησαν το ματς στο 5΄ (9-7), προσπέρασαν με νέο τρίποντο του Ντόρσεϊ (9-10) και εκμεταλλευόμενοι τη… λήθη σε οργάνωση, εκτέλεση και δημιουργία των Μέικον, Γιόβιτς, κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (17-21). Ένα προβάδισμα, το οποίο θα μπορούσε να «ανοίξει» ακόμη περισσότερο, αν οι Πειραιώτες δεν ήταν τόσο άστοχοι στα σουτ δύο πόντων σε αυτό το διάστημα (4/13), τομέας όπου διέπρεψαν οι «πράσινοι» με 5/5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η άμυνα ζώνης του Παναθηναϊκού… εξουδετέρωσε κάθε προσπάθεια του Ολυμπιακού από την περιφέρεια, με τον Βεζένκοφ μάταια να παλεύει μόνος του από τα 6.75. Την ίδια στιγμή, ο Νέντοβιτς αποτέλεσε την πλέον αξιόπιστη λύση των «πράσινων» και με 19 πόντους οδήγησε την επίθεση του «τριφυλλιού», το οποίο από το ισόπαλο 37-37 στο 17΄, πάτησε γκάζι και με επιμέρους σκορ 8-2, πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια με διαφορά 6 πόντων (45-39).

Με τον Παναθηναϊκό… πιστό στην άμυνα ζώνης που είχε αποτελέσει «κλειδί» στο «διπλό» του ΣΕΦ και τον Μέικον να αφυπνίζεται σε οργάνωση και εκτέλεση, οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στην τρίτη περίοδο, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό χωρίς λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Στο 25΄ μάλιστα, ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +12 (59-47), μετά από κλέψιμο και κάρφωμα του Γουάιτ στον αιφνιδιασμό. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Ντόρσεϊ, αλλά οι «πράσινοι» βρήκαν λύσεις κοντά στο καλάθι και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +9 (67-58), κρατώντας την τύχη στα χέρια τους.

Στον… επίλογο του αγώνα ο Παναθηναϊκός έχασε τη διάρκεια του σε άμυνα και επίθεση, βλέποντας τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα εντυπωσιακό σερί 0-15(!), με το οποίο έγραψε στο 37΄ το 67-73, μετά από τρίποντο του Ντόρσεϊ. Ο Γουάιτ σημείωσε 2:36 πριν από τη λήξη τους πρώτους πόντους του Παναθηναϊκού στην τέταρτη περίοδο, αλλά τα πάντα είχαν πλέον κριθεί, με τους «ερυθρόλευκους» να μην απειλούνται μέχρι το τελικό 73-81.

Διαιτητές: Φούφης – Κορομηλάς – Τσαρούχα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Μέικον 10 (2), Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 2, Κασελάκης 4, Γουάιτ 15 (1), Γιόβιτς, Νέντοβιτς 23 (4), Έβανς 6, Σαντ Ρος 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1), Ντόρσεϊ 21 (3), Φαλ 7, Σλούκας 10 (1), Μάρτιν 4, Βεζένκοφ 18 (2), Πρίντεζης, Παπανικολάου 2, Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 9.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:

Νάσος Ηλιόπουλος: «Ο Κ. Χατζηδάκης νομίζει ότι μπορεί να πουλάει τρέλα»

Θάνατος 73χρονου στην Καλαμάτα: Συνελήφθησαν πατέρας και γιοι

ΟΑΕΔ & e-ΕΦΚΑ: Όλες οι πληρωμές μέχρι και τις 25 Φεβρουαρίου

ΠΑΟΚ: Φόρος τιμής στον αδικοχαμένο Άλκη πριν το ντέρμπι με τον Άρη

Πορεία αντιεμβολιαστών στη Θεσσαλονίκη (ΦΩΤΟ-VIDEO)

Κορωνοϊός: Πρωταθλήτρια η Θεσσαλονίκη στα πρόστιμα για μη χρήση μάσκας

Επίθεση σε ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ: 20 ετών ο δράστης-Νωρίτερα προσπάθησε να ληστέψει κατάστημα

Euroferry Olympia: Στην Κέρκυρα ο 21χρονος Λευκορώσος που διασώθηκε

Επίδομα σε ευάλωτους: Ποιοι θα πάρουν πριν το Πάσχα έως 300 ευρώ-Τί εξετάζεται (VIDEO)

Ουκρανία: Πολλαπλές εκρήξεις ακούστηκαν στην πόλη Ντονέτσκ

ΑΕΚ: Παίκτης της Κ15 δέχθηκε επίθεση με μαχαίρι-Στα χέρια της ΕΛΑΣ ο δράστης

Τραγωδία στη Λάρισα: Νεκρός 22χρονος που καταπλακώθηκε από τοίχο

Θεοδωρικάκος: Τέλος στους συνδέσμους χούλιγκαν-Ποινή φυλάκισης χωρίς αναστολή για οπαδική βία

Θεσσαλονίκη: Νέα επίθεση σε οδηγό ταξί-Τον χτύπησαν και τον λήστεψαν νεαροί στον Εύοσμο

Θεσσαλονίκη: 10 συλλήψεις για ναρκωτικά το τελευταίο 24ωρο

Βασιλακόπουλος: Λάθος μήνυμα το ότι τελειώσαμε με τον ιό – Θα κάνουμε καλό Πάσχα

Euroferry Olympia: Ζωντανός βρέθηκε ένας από τους αγνοούμενους στην πρύμνη (VIDEO)

Ουκρανία: Σχεδόν 2.000 παραβιάσεις της εκεχειρίας καταγράφηκαν χθες στο Ντονμπάς

Τραγωδία στον Βόλο: Άνδρας κατέληξε αλλά νόμιζαν ότι κοιμάται