Ολυμπιακοί Αγώνες: Χρυσός ο Μίλτος Τεντόγλου

Το χρυσό μετάλλιο στο άλμα εις μήκος στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο κατέκτησε πριν από λίγο ο Μίλτος Τεντόγλου.

Με μία συγκλονιστική εμφάνιση στο τελευταίο άλμα ο κορυφαίος αθλητής από τα Γρεβενά προσγειώθηκε στα 8,41μ. που τον ανέβασε στο ψηλότερο βάθρο των νικητών.

«Ένας μεγάλος και σεμνός αθλητής σηκώνει την Ελλάδα ψηλά. Δεύτερο χρυσό με τον ΤΕΝΤΟΓΛΟΥ, και έπεται συνέχεια», έγραψε στην ανάρτησή του στο facebook ο αντιπρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής, Στέλιος Αγγελούδης.

«Χρυσό 🥇🥇🥇🥇Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος με ένα εκπληκτικό άλμα στο τέλος στα 8.41. Θεός @miltos_d.tentoglou», έγραψε η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή δημοσιεύοντας φωτογραφίες του Χρυσού Ολυμπιονίκη μετά τη λήξη του αγώνα, αλλά και από την παρουσίαση των αθλητών νωρίτερα όπου ο Μίλτος Τεντόγλου έκλεψε την παράσταση.

Ο Μίλτος Τεντόγλου μπήκε ως φαβορί στον τελικό, ωστόσο οι πρώτες προσπάθει;eς του δεν ήταν αυτές που ήθελε, με αποτέλεσμα να βρεθεί αρκετές φορές κατά τη διάρκεια του αγώνα εκτός μεταλλίων.

Πριν την τελευταία προσπάθειά του, ο Μίλτος Τεντόγλου ήταν τέταρτος, ωστόσο με ένα συγκλονιστικό άλμα στα 8.41μ. άφησε την τελευταία στιγμή στη δεύτερη θέση τον Κουβανό Ετσεβαρία, ο οποίος ναι μεν είχε άλμα στα 8.41μ., αλλά η δεύτερη επίδοση του ήταν χειρότερη (8.09μ.) από του Τεντόγλου (8.15μ.).

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Μίλτος Τεντόγλου ξεκίνησε με άλμα στα 8.11μ., ενώ στη δεύτερη και την τρίτη του προσπάθεια ήταν άκυρος.

Στο τέταρτο άλμα, ο Μίλτος Τεντόγλου έκανε 8,10μ., στον πέμπτο 8.15μ,  αλλά τα άλματα αυτά όχι μόνο δεν του έδιναν το χρυσό μετάλλιο, αλλά τον έβγαζαν εκτός βάθρου. Η μεγάλη ανατροπή έγινε στο τελευταίο άλμα, όπου ο Έλληνας πρωταθλητής με ψυχραιμία και αποφασιστικότητα «πέταξε» στα 8.41μ και έγραψε ιστορία: Έγινε ο πρώτος άνδρας μετά τον Κώστα Τσικλητήρα που ανεβαίνει στο βάθρο στα οριζόντια άλματα.

Πίσω του στη δεύτερη θέση ο Χουάν Μιγκέλ Ετσεβαρία και στην τρίτη θέση ο συμπατριώτης του ο Μάικελ Ντεμέτριο Μασό. Και οι δύο Κουβανοί άλτες δεν πραγματοποίησαν τη τελευταία τους προσπάθεια, καθώς είχαν προβλήματα τραυματισμού.