Στον τελικό ο ΠΑΟΚ, 2-1 την ΑΕΚ με ανατροπή

Την πρόκρισή του στον τελικό του κυπέλλου πανηγυρίζει ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με ανατροπή 2-1 της ΑΕΚ στη ρεβάνς της Τούμπας για τους ”4” του θεσμού.

To συγκρότημα του Πάμπλο Γκαρσία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1, κατάφερε να γυρίσει την αναμέτρηση με δύο γκολ από τους Κρμέντσικ – Ζίβκοβιτς παίρνοντας έτσι την πρόκριση για το μεγάλο παιχνίδι της 22ης Μαΐου εναντίον του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν φτωχό από φάσεις με τις δύο καλύτερες ευκαιρίες που καταγράφηκαν να ανήκουν στον ΠΑΟΚ.

Αρχικά, η πρώτη σημειώθηκε στο 26′ όταν ο Ζίβκοβιτς από τα δεξιά έβγαλε παράλληλη μπαλιά προς τον Ουάρντα που πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Τσιντώτας έσωσε την εστία του.

Αντίστοιχα, η επόμενη ήταν στο 35′ καθώς ο Αουγκούστο έβγαλε μπαλιά προς τον Ουάρντα στα αριστερά που με τη σειρά του πήγε να βρει τον Σφιντέρσκι με τον τελευταίο να πιάνει κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Οι ασπρόμαυροι κέρδισαν πέναλτι στο 61′ καθώς ο Γαλανόπουλος ανέτρεψε τον Σφιντέρσκι ωστόσο ο Βιεϊρίνια, που ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε τη μπάλα με δύναμη στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τσιντώτα χάνοντας την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Μανόλο Χιμένεθ προσπάθησε να τονώσει επιθετικά την ΑΕΚ περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Αλμπάνη – Τάνκοβιτς με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν στροφές και να χάνουν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο 67′ με τον Αλμπάνη να σουτάρει και τον Πασχαλάκη να αποκρούει σταθερά.

Οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 69′ καθώς ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Γαλανόπουλος αμαρκάριστος έπιασε κεφαλιά καρφώνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη για το 0-1.

Με αυτό το σκορ, το παιχνίδι οδηγούταν στην παράταση ωστόσο η τελευταία λέξη ανήκε στον Δικέφαλο του Βορρά.

Αρχικά, στο 84′, οι παίκτες του, έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Μπαμπά να αλλάζει υπέροχα δεξιά για τον Κρμέντσικ που από πλάγια θέση νίκησε τον Τσιντώτα με δυνατό σουτ για να ισοφαρίσει σε 1-1 δίνοντας έτσι το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό στην ομάδα του.

Σαν να μην έφτανε αυτό για την Ένωση, στις καθυστερήσεις του αγώνα και συγκεκριμένα στο 90 + 6′, ο Μιτάι έκανε λάθος με τον Ζίβκοβιτς να κόβει τη μπάλα και βλέποντας τον Τσιντώτα εκτός εστίας, επιχείρησε ψηλοκρεμαστό πλασέ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για να διαμορφώσει το τελικό 2-1 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βιεϊρίνια (Μιχαηλίδης 77′), Ίνγκασον, Βαρέλα, Μπάμπα, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς (Λύρατζης 90 + 7′) Σβαμπ, Ουάρντα (Τσιγγάρας 87′), Σφιντέρσκι (Κρμέντσικ 77′).

AEK (Χιμένεθ): Τσιντώντας, Βασιλαντωνόπουλος (Νταντσένκο 87′), Νεντελτσιάρου, Τσιγκρίνσκι (Κοσίδης 87′), Σβάρνας, Λόπες (Μιτάι 61′), Κρίστιτσιτς (Αλμπάνης 61′), Γαλανόπουλος, Σιμάνκσι (Τάνκοβιτς 61′), Μάνταλος, Ανσαριφάρντ.