Τάε Κβον Ντο: Από την Ευκαρπία Θεσσαλονίκης, δεύτερη στον κόσμο η Θένια Σαρβανάκη (ΦΩΤΟ)

Ρεπορτάζ: Κώστας Κεχαγιάς

Με μία μεγάλη διάκριση στα μπαγκάζια της επέστρεψε στη Θεσσαλονίκη η αθλήτρια του Τάε Κβον Ντο, Θένια Σαρβανάκη, η οποία κατέλαβε τη δεύτερη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξήχθη στην πόλη Γκουανταλαχάρα του Μεξικού.

Η 18χρονη Θένια, κατόρθωσε να σκαρφαλώσει στη 2η θέση του κόσμου κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των -62 κιλών, γράφοντας τη δική της ιστορία στη χρυσή βίβλο του ελληνικού τάε κβο ντο.

Το GRTimes επικοινώνησε με τον προπονητή της νεαρής αθλήτριας, Μίλτο Γουρουφίδη που προπονεί τη Θένια στο Αθλητικό Κέντρο «Ευκαρπίας Άθλησις».

Ο προπονητής της νεαρής, πλέοντας σε πελάγη ευτυχίας, δήλωσε μεταξύ άλλων πως «περιμέναμε τη διάκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, καθώς αυτός ακριβώς ήταν ο στόχος μας: να φέρει η Θένια τον πρώτο της τίτλο στην κατηγορία των γυναικών».

Το μετάλλιο αυτό, ωστόσο, δεν ήταν το πρώτο στην καριέρα της νεαρής αθλήτριας. Η Θένια έχει κατακτήσει το χρυσό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κορασίδων του 2018, όταν ήταν ακόμη 14 ετών.

Οι επόμενοι στόχοι και Ολυμπιάδες σε Παρίσι και Λος Άντζελες

Για να κατορθώσει ωστόσο να φέρει τόσο σημαντικούς τίτλους στην Ελλάδα, η 18χρονη αθλήτρια προπονείται εντατικά, κάθε ημέρα.

Σύμφωνα με τον κ. Γουρουφίδη, «σε αυτό το επίπεδο, τα πράγματα για τους αθλητές είναι αρκετά δύσκολα. Προπονούνται σκληρά, έως και τρεις φορές την ημέρα». Διατηρώντας όμως τον ρυθμό αυτό, η 18χρονη αθλήτρια, στοχεύει σε μία -ακόμη- διάκριση.

«Το μετάλλιο που κατέκτησε πριν από λίγες ημέρες η Θένια, ήταν σε ένα τουρνουά που είχε αναβληθεί λόγω κορωνοϊού και τελικά διεξήχθη τώρα, στα τέλη του ’22. Ωστόσο, το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2023 θα διεξαχθεί ξανά -και… στην ώρα του-, αυτή τη φορά στο Αζερμπαϊτζάν.

Στόχος μας φυσικά εδώ, είναι το χρυσό μετάλλιο», όπως ξεκαθαρίζει ο κ. Γουρουφίδης.

Η Θένια ωστόσο, σύμφωνα με τον προπονητή της, δεν επιθυμεί να βάλει σύντομα… φρένο στην καριέρα της. Η 18χρονη αθλήτρια θέλει να διεκδικήσει την πρόκρισή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 που θα διεξαχθούν στο Παρίσι, αλλά και σε εκείνους του 2028, που θα πραγματοποιηθούν στο Λος Άντζελες των ΗΠΑ.

Εάν τελικά τα καταφέρει μάλιστα, θα είναι η πρώτη αθλήτρια του «Ευκαρπίας Άθλησις», που θα φτάσει σε μία Ολυμπιάδα.

Ευχή του προπονητή της, είναι «η Θένια να καταφέρει να πάει όσο πιο μακριά μπορεί»!

Πηγή φωτογραφιών: Facebook/Α.Κ. Ευκαρπίας Άθλησις