Παναθηναϊκός: Συνέτριψε τη Μακάμπι και… έφυγε για Final 4 (VIDEO)

Παναθηναϊκός: Συνέτριψε τη Μακάμπι και… έφυγε για Final 4  (VIDEO)

Ο Παναθηναϊκός πήρε την πολυπόθητη νίκη «λυγίζοντας» με 81-72 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο κατάμεστο και φλεγόμενο ΟΑΚΑ και πέταξε… για το Final 4 του Βερολίνου.

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε σπουδαία πρόκριση νικώντας με 81-72 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο «καυτό» ΟΑΚΑ για το Game 5 της σειράς των playoffs της Euroleague.

Αυτή η νίκη σημαίνει πολλά για τους «πράσινους», καθώς επιστρέφουν στους κορυφαίους «4» της διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το 2012.

Πρωταγωνιστής για το «τριφύλλι» ο Κέντρικ Ναν ο οποίος σημείωσε με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ κα 4 ασίστ.

Σημαντική η συμβολή και του Κώστα Σλούκα με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Πρώτος σκόρερ για τους Ισραηλινούς ο Μπράουν με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Η μονομαχία του ΟΑΚΑ δεν έμοιαζε σε τίποτα με τις τέσσερις που προηγήθηκαν, αφού αυτή τη φορά οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένταση στην άμυνα, αλλά νευρικότητα και άγχος στην επίθεση. Όμως στη συνέχεια αντιμετώπισε το πρόβλημα της επίθεσης. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 19-21.

Το «τριφύλλι» βελτιώθηκε σημαντικά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με απόλυτη ισορροπία με σκορ 41-41.

Οι άμυνες δυνάμωσαν αρκετά στο τρίτο δεκάλεπτο, η ένταση και η κρισιμότητα του αγώνα δημιούργησαν νευρικότητα και για τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει χαμηλά. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το τριφύλλι να προηγείται με 58-56.

Μέσα στην κόλαση του ΟΑΚΑ η ομάδα του Εργκίν Αταμάν «κατάπιε» με 81-72 τη Μακάμπι και πήρε το εισιτήριο για το Final Four του Βερολίνου, επιστρέφοντας μετά από το 2012.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 41-41, 58-56, 81-72.

Παναθηναϊκός: Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 15 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Παπαπέτρου 10 (2/5 τρίποντα), Γκραντ 3 (4 ασίστ), Ναν 26 (6/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λεσόρ 9 (11 ριμπάουντ, 3/14 βολές), Αντετοκούνμπο 2, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ 11 (1/3 τρίποντα), Μήτογλου 3 (7 ριμπάουντ)

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Κλίβελαντ 2 (2 ριμπάουντ), Γουέμπ 3, Μπράουν 19 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μένκο, Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 9 (3/5 τρίποντα), Ριβέρο 8 (4 ριμπάουντ), Κοέν 4 (3 ριμπάουντ), Κοέν 4 (3 ριμπάουντ), Τόμασον, Νίμπο 14 (7 ριμπάουντ), Μπλατ 9 (3/3 τρίποντα), Κόλσον 4 (3 ριμπάουντ)

ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΔΙΤΗ

(Βίντεο από το youtube της Novaasports και τον λογαριασμό της Euroleague στην πλατφόρμα Χ)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:

Παναθηναϊκός: Υπέταξε τη Μακάμπι με 88-95 και πάει για την πρόκριση στο ΟΑΚΑ (VIDEO)